Burbonowie. Dzieje dynastii

Tłumaczenie: Ryszard Grajek
Seria: Dynastie i wielkie rody
Wydawnictwo: Bellona
The bourbons the history of a dynasty
historia, dynastia, Burbonowie, Francja
historyczna

Ród Burbonów, o historii sięgającej wielu wieków wstecz, objął tron Francji u schyłku długiego konfliktu wyznaniowego, który był jednocześnie konfliktem dynastycznym. Koronę tę utracił dwa wieki później w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej, najbardziej gwałtownego znaku nadchodzącego nowego porządku politycznego. W czasie swego panowania Burbonowie dążyli do przywrócenia prestiżu monarchii, która była przez długi czas źródłem i symbolem narodowej tożsamości, a tym sposobem do utrzymania władzy. Odnieśli niebywały sukces, czego oznaką jest pałac-ikona w Wersalu. Burbonowie, przebywający za Napoleona na wygnaniu, po roku 1815 powrócili do władzy na piętnaście lat, lecz swojej władzy już nigdy w pełni na nowo nie odbudowali.

roberto29 | 2017-04-22
Slawinio | 2016-12-09