Granica. Zimą jest popyt na sieroty

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Granica". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Solaris
Рубеж. Зимою сироты в цене
83-88431-89-7
Granica, Zima, popyt, sieroty
dona

Diaczenko, Oldi i Walentinow to kolejni autorzy, którzy udowadniają, że literatura zza wschodniej granicy ma nam bardzo wiele do zaoferowania. Tym razem jest to opowieść o podejmowaniu trudnych wyborów i o konsekwencjach, jakie za sobą pociągają, a także o przyjaźni i zdradzie. A wszystko to dzieje się w Uniwersum, będącym tworem składającym się z wielu niezależnych światów, zwanych Naczyniami, których granic strzegą aniołowie. W jednym z takich Naczyń pan Rio, bohater do wynajęcia, otrzymuje swoje Wielkie Zamówienie i, wraz z towarzyszami oraz przewodniczką Sale, udaje się do innego świata, gdzie niedawno narodził się chłopiec o niezwykłych cechach. Celem grupy jest dostarczenie dziecka do zleceniodawcy. Świat, w którym się znaleźli, przypomina XVII-wieczną Ukrainę i jest miejscem, gdzie losy bohaterów „Granicy”, Rio, Sale, Jaryny, Judki i Grinia, splotą się nierozerwalnie, zarówno ze sobą nawzajem, jak i z losami dziecka. Diaczenko, Oldi i Walentinow zaprezentowali kawałek dobrej, fantastycznej literatury. W „Granicy” cały czas coś się dzieje i nie ma chwili na odpoczynek. Powieść obfituje w nagłe i niespodziewane zwroty akcji, które nie pozwalają czytelnikowi na nudę. Jego uwaga musi być wciąż natężona i czasami ta intensywność wydarzeń może zdawać się nieco męcząca. Fabuła „Granicy” sama w sobie nie wnosi nic nowego, to wielokrotnie wykorzystywana już historia o Wybrańcu. Wielkim plusem jest fakt, że ów wybraniec w całej niemal powieści stanowi tylko tło dla prawdziwych bohaterów „Granicy”. Za to sposób, w jaki autorzy rozwijają wątki i budują charakterystykę postaci, jest doprawdy godny podziwu.

Krzysztof Baliński | 2011-07-20
Przeczytana: 17 lipca 2011

Czegoś takiego nie czytaliście! Książka jest niezwykle ostro zakręcona! Jeżeli coś w niej jest pewne to tylko to, że nic nie jest pewne! Akcja pędzi jak szalona! Czytelnik co chwilę jest zaskakiwany, bo nic nie jest tak jak powinno, wszystko kompletnie jest postawione na głowie! Z jednej strony nie sposób się od niej oderwać, a z drugiej ciężko niektóre motywy zrozumieć. A to dlatego, że jej system kosmogoniczny, czyli koncepcję stworzenia świata i funkcjonowania świata, jest cholernie skomplikowany. Mamy tutaj mix fantasy z teologią trzech monoteistycznych religii; chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, a także filozofii. Mamy tutaj pytania o powstanie świata, no i koncepcja, że jest Bóg i wszelkie możliwe diabelstwo, które się zbuntowało. Jest to swego rodzaju specyficzna, odwieczna gra dobra ze złem, przy czym tu ten podział nie jest tak jednoznaczny, momentami jest trudny do uchwycenia.

Akcja dzieje się w wielu wymiarach, zwanych tutaj naczyniami, w jednym z wymiarów jest nasz...

Ryuuga | 2016-09-30
Sciel | 2016-06-30