Zasada światła i ciemności

Tłumaczenie: Wawrzyniec Sawicki
Wydawnictwo: Pomorze
Prinzip von Hell und Dunkel
dona

Schmidt pisał także zróżnicowane stylistycznie utwory, mieszczące się w głównym nurcie literatury (satyra, powieść filozoficzna) a także opracowania problematyczne, poświęcone głównie tematyce psychologicznej, oparte na wynikach własnych badań. W przekładzie na język polski ukazała się powieść Zasada światła i ciemności.

Beo | 2014-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2014

O! Nie ma żadnej opinii. To napiszę trochę o fabule. Książka ukazała się po raz pierwszy w oryginale w 1986 roku. Akcja powieści dzieje się w post-apokaliptycznym świecie zniszczonym przez dwie katastrofy – wojnę nuklearną pomiędzy Wschodem i Zachodem oraz tajemniczą epidemię. Główny bohater to doktor Wargas – jeden z nielicznych ocalałych, żyjący w opustoszałym mieście gdzieś na wąskim pasie terenu pomiędzy Francją i Niemcami wolnym od zniszczeń wojennych. Wargas, który przeżył także drugą katastrofę dzięki wrodzonej odporności na zabójcze bakterie, żywi się, ubiera i znajduje schronienia dzięki pozostawionym w mieście zapasom. Musi się jednak również ukrywać. Okazuje się, że poza miastem są osiedla „nowych” ludzi. Tuż przed wojną grupa naukowców skupiona w instytucie naukowym w Lyonie opracowała skuteczne metody klonowania i manipulacji genetycznych. Stworzyli dzięki temu małą społeczność, której członkowie prawie całkowicie pozbawieni są złych popędów i negatywnych cech...

Rulez260 | 2015-11-25
Gravior | 2015-02-12