Wiersze wybrane

Wydawnictwo: a5
poezja
Snoopy

Spory ten tom nazywa się skromnie „Wiersze wybrane”, ale na dobry ład mógłby się nazywać „Wiersze prawie wszystkie”. Bo od debiutu w 1969 po garść wierszy najnowszych jest tam w zasadzie cała poezja pisana przez Krynickiego w ciągu czterdziestu lat. Co dziś przede wszystkim zadziwia podczas lektury tej poetyckiej panoramy, to niebywała wprost językowa wirtuozeria językowa. Niby zawsze było...

Co dziś przede wszystkim zadziwia podczas lektury tej poetyckiej panoramy, to niebywała wprost językowa wirtuozeria językowa. Niby zawsze było wiadomo, że Krynicki to filar „poezji lingwistycznej” i tak dalej, ale przecież tak rozumiana „lingwistyka” - jako Nowofalowa walka z komunistyczną nowomową, to był tylko etap w tej twórczości. Chodzi o coś znacznie więcej. Otóż Krynicki uczynił z mowy polskiej instrument o niebywałej giętkości nawet jak na znakomite przecież osiągnięcia wielu polskich poetów. Chyba nie było po wojnie drugiego liryka, który by tak uruchomił język i gramatykę. Jego wiersze, zwłaszcza te z lat 70., to niemal antologie możliwości polszczyzny jeśli idzie o składnię, słowne wieloznaczności i wszelkie zdaniowe konstrukcje pracowicie posystematyzowane przez profesora Klemensiewicza w jego słynnej „Gramatyce języka polskiego”. Może jeden Białoszewski, może Barańczak mogliby się z nim równać.

Od swoich „Dziadów” i swojego „Konrada Wallenroda”, czyli wojującej poezji z tomów „Organizm zbiorowy” i „Nasze życie rośnie” z lat 70., przeszedł Krynicki mickiewiczowską drogę do swoich liryków lozańskich i czegoś w rodzaju „Zdań i uwag”, co często bywa naturalnym kierunkiem rozwoju dla poetów o szczególnym poczuciu duchowej misji, zachowując rzecz jasna wszelkie proporcje. Ale ręka mi nie drży, gdy to piszę, bo zwłaszcza niektóre epigramaty Krynickiego z „Niewiele więcej” czy „Wierszy, głosów” mam właśnie za liryki lozańskie XX wieku.

„Wiersze wybrane” stawiam spokojnie obok podobnych zbiorów Herberta, Miłosza, Szymborskiej, Barańczaka czy Białoszewskiego, w absolutnym przekonaniu, że tam właśnie jest ich miejsce. (Tadeusz Nyczek)

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2009

źródło okładki: http://wydawnictwoa5.prekursor.com.pl/Wiersze-wybrane;s,karta,id,161

almos | 2014-05-05
Przeczytana: 15 marca 2014

Krynicki jest mi bliski od lat, obok Barańczaka to mój ulubiony poeta Nowej Fali. Bardzo lubię przesłanie etyczne jego poezji, jej medytacyjność, a przede wszystkim lakoniczność. Zwłaszcza bliskie mi są jego wiersze króciutkie, takie haiku, w których czasami jest wielki ładunek emocjonalności, ale też humoru, parę z nich mam ciągle w głowie:
`PODOBNO
Podobno w Biurze Politycznym
rządzą teraz sami liberałowie.
Brakuje im jeszcze silnej ręki

żeby ów liberalizm wprowadzić w życie’

ten wierszyk mi się przypomina gdy czytam o różnych gremiach, politycznych i kościelnych…

A ten wierszyk się pojawia gdy patrzę na pewnych ludzi:
‘WYSOKO ZASZEDŁEŚ
Wysoko zaszedłeś mój ślimaczku,
na najwyższy liść czarnego bzu!

Ale pamiętaj: już koniec września.’

A to mi się przypomina, gdy usiłuję kogoś uszczęśliwiać, lub ktoś usiłuje uszczęśliwiać mnie:
`NAPIS NA FAJANSOWYM NACZYNIU
Jestem jak to naczynie: możesz mnie jedynie przyjąć,
nie próbuj jednak zmieniać
lub naprawiać.’

Jest też parę...

Andrzej | 2015-09-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja
Przeczytana: 07 września 2015

Inspirujący zbiór. Krynicki daje przykład tego, jak, używając słów oszczędnie i w przemyślany sposób, można wyrazić zaskakująco wiele. Spełnia tym samym ideał poezji wyrażony przez Barańczaka: maksimum sensu w minimum przestrzeni języka poetyckiego.

A oto przykład wyjątkowej aktualności wiersza z końca lat siedemdziesiątych:

Czasem, kiedy mówisz

Czasem, kiedy mówisz: jeszcze nie jest za późno,
jeszcze nie teraz,
jeszcze nic się nie stało,
co wymaga twojego udziału

twoje nic nie odpoczywa
i nie istnieje w utajeniu - lecz jest, jest
niezmordowanym mordercą,
dwoi się i troi,
aby jak najlepiej wykonać swoje zmienne obowiązki
i chociaż jego siły są niewyczerpane

- nie widzi końca swojego zadania.

Anja | 2014-10-07

Fajne te wiersze :-)
np.ten,
"gdziekolwiek ciebie spotkam na wysokich słowach
cholera jasna gwiazda
słowa brzmią nocą ostrożniej niż stąpanie
po schodach
mówiłem zwierzę zwierzenia odzierane ze skóry
siódmej skóry potu
w siódmy dzień głodu – pierwszy dzień stworzenia
spojrzenie twoje krzewi się we mnie i rani do krwi
twoje światłe włosy
jasna gwiazda w śniegach w srebrnej sierści szronu
nad gałęziami pożaru
(kocham nie ciebie lecz myśli o tobie)
szczęśliwego nowego głodu
szczęśliwego nowego bólu"

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: październik 2009

Pięć gwiazdek. Po prostu.

Abdita | 2016-11-18
Przeczytana: 03 grudnia 2016