Oko i dłoń malarza

glass_arm

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

BeArcik | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Bardzo przyjemna synteza dziejów malarstwa skierowana do młodzieży szkolnej - co wyraźnie widać w języku, jakiego autor używa oraz w bezpośrednich zwrotach do czytelnika. Nie ma tu mnóstwa dat i nazwisk, jest to raczej przekrój tematyczny, mówiący i funkcjach i tendencjach w sztuce na przestrzeni wieków, o zmianach, jakie w niej zachodziły - zawiera zatem nazwiska głównie tych artystów, którzy jako pierwsi wprowadzili do malarstwa jakąś nową jakość. Wady? Ano, są. Książka wydana została w 1969 roku, więc te wady można przewidzieć - reprodukcje są w większości czarno0białe i dość niewyraźne, kilka zaś kolorowych jest po prostu koloryzowane, więc wygląda dość sztucznie. Poza tym język - wiele imion, nazwisk czy nazw własnych, których dziś się już nie odmienia (El Greco, Toledo) tam jeszcze odmieniane są, co dla współczesnego czytelnika jest niejakim zgrzytem gramatycznym. Co mi się zaś bardzo podobało - autor nie narzuca odbiorcy swojego zdania, podając tylko podstawy zachęca do...

Karolina Wróblewska | 2014-09-28

Polecam dla osób pragnących pogłębić wiedzę na temat historii sztuki, jeśli jest to Wasze zainteresowanie. Książka jest bardzo przyjemna, prosta i trafi zapewne do każdego, kto nie wymaga od niej wygórowanego i w pełni profesjonalnego języka. Ja czytałam z przyjemnością!

SeBastian Wójcik | 2014-11-21
krosciucha | 2013-09-08