Humor w czasie okupacji 1939-1945

Wydawnictwo: Nowy Świat
978-83-7386-263-0
humor, wojna, okupacja, mały, sabotaż
historia
Nibi

Publikacji przedstawiających rzeczywistość okupacji niemieckiej: egzekucje, wywózki do Rzeczy, łapanki i rewizje jest niemało, ale w tym martyrologicznym nurcie brak... dowcipów wyśmiewających Niemców, których brutalności dorównywała tępota. A była tych kawałów towarzyszących aktualnym wydarzeniom niezliczona ilość. Podawane z ust do ust - dodawały otuchy i pomagały przetrwać. Część dowcipów opublikowano bezpośrednio po wojnie, gdy pamięć okupacji niemieckiej była jeszcze żywa. Nakłady były jednak nikłe, a rodzima cenzura robiła swoje, wycofując je z bibliotek. Czyż nie jest to dostatecznym powodem, by przypomnieć niektóre z nich?

BeArcik | 2013-07-12
Na półkach: Przeczytane, Czas pogardy
Przeczytana: 11 lipca 2013

Krótka i przyjemna lektura, jakkolwiek humor nie jest najlżejszy. Sądzę jednak, że dowcipy, wiersze czy piosenki z czasów okupacji są w stanie o wiele lepiej przybliżyć warunki życia i nastroje tamtych czasów niż naukowe opracowania historyczne, czy nawet beletrystyka.

niutka | 2012-07-30

Ciekawe, czasem śmieszne historyjki z tych wcale przecież nieśmiesznych czasów. Nieco inne spojrzenie na wojnę. Lekka i zabawna lektura.

Danielo | 2011-08-09

niektóre żarty rewelacyjne a niektóre żenujące moje odczucia są ambiwalentne w stosunku do tej książki.

GaudeSortaTua | 2015-11-14
Dora | 2013-07-11