Lalande 21185

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
opowiadania, science-fiction
Paweł

Inne wydania

Lalande 21185 - czyli wyprawa do nieznanego układu w calach badawczych. Odkrywanie nowych planet, nawiązywanie kontaktu z obcymi, pierwsza miłość..

źródło okładki: http://encyklopediafantastyki.pl

vattghern76 | 2013-11-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 listopada 2013

Miło mnie ZASKOCZYŁA po latach lektura tej debiutanckiej powieści Janusza Zajdla.

Powstała na początku lat 60, napisana została i niejako sformatowana wybitnie pod czytelnika młodego, głodnego kosmicznych przygód, przedstawionych mu w przystępny i - jak się okazuje nawet teraz, po 50 blisko latach - w zupełnie NIEBANALNY sposób.

Pióro Zajdla, w tak wczesnym dla niego etapie kariery pisarza SF, odnaleźć tutaj możemy lekkim a precyzyjnym już wielce! Całkiem ciekawa fabuła - z perspektywy czasu zapewne mocno teraz oklepana - okraszona została być może i infantylnymi chwilami dialogami dość prostych w konstrukcji bohaterów, ale..

Ale za to główne już przemyślenia oraz problematyka całej powieści, są już próby naprawdę przyzwoitej! Biorąc rzec jasna pod uwagę docelową grupę czytelników tej powieści, jak i czas jej powstania. Gdyż dla młodych osobników to fantastyka będzie WYBORNA, ciekawa, przyjemna stylowo i przede wszystkim całkiem całkiem edukacyjno-NAUKOWA!

Czytelnik...

Bartek Biedrzycki | 2014-11-21

Doskonała książka dla młodego czytelnika, która zestarzała się tylko pod względem niektórych elementów sztafażu. Ciekawie zarysowane postacie i pomysł, chociaż "sekcja dydaktyczna" jest bardzo silna - nie psuje jednak odbioru. Debiut jednego z najlepszych pisarzy fantastyki na świecie nie zawodzi.

herodot83 | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Lektura sprawia wiele przyjemności, biorąc pod uwagę datę wydania tekstu trafiamy na wiele słownym perełek oraz wzorców, które tak na dobrą sprawę zaczynały się dopiero co tworzyć. Dla czytaczy spod polskiej bandery pozycja z gwiazdką. Takie teksty stanowią o Nas. Jak zdjęcie ze starego albumu, gdzieś, kiedyś, a jednak człowiek widzi siebie z określonego etapu.

yodapl | 2015-02-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle, 2015
Przeczytana: 07 lutego 2015

"Lalande 21185" to pierwsza powieść Janusza Zajdla i jednocześnie moje pierwsze spotkanie z tym legendarnym autorem.
Książka jest raczej skierowana do odbiorcy w wieku młodzieńczym, ale to nie odejmuje jej uroku, a wręcz go dodaje. Ziemska eskapada wyrusza w podróż do obcego układu słonecznego, żeby zbadać jego dwie planety, a także, żeby podłożyć podwaliny pod przyszłe wyprawy. Wszyscy oczekują na spotkanie z ewentualnymi kosmitami. Wśród ekipy mamy dwójkę nastolatków, a z racji ogromnego dystansu podróży międzyplanetarnych, para nie zna Ziemi, a ich ojczyzną jest statek kosmiczny. Ted i Ewa to dość prosto skrojone postacie; chłopak jest bardzo ambitny i ma umysł ścisły, a dziewczyna tęskni do Ziemi i przejawia bardziej 'uczuciowy' styl bycia.
Ekipa rzeczywiście odkrywa ślady cywilizacji, i to na obu planetach. Podróżują, badają i wysuwają wnioski. Dużo jest tu teoretyzowania, dyskusji, wnioskowania, łączenia faktów. Zdaję się, że wysoko rozwinięta cywilizacja zostawia ślady,...

MałySuseł | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Pierwsza pełnowymiarowa książka autorstwa Zajdla, która chyba była adresowana także (a może i głównie) do młodzieżowego czytelnika (tak oceniam przynajmniej wprowadzenie dwójki nastoletnich bohaterów).

Dla fanów autora, oczywiście pozycja obowiązkowa. Inni spotkania z Zajdlem od tej książki nie powinni zaczynać. W porównaniu do późniejszych powieści Lalande stanowi pozycję wręcz czysto rozrywkową, w której problemy typowe dla dzieł Zajdła zostały jedynie delikatnie nakreślone (może na próbę? ;)).

Michał Kulik | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Typowa książka młodzieżowa. Ale nie takie dziadostwo, jak się pisze obecnie, tylko porządna literatura sprzed kilkudziesięciu lat. Nie zachwyca mnie, dorosłego czytelnika, tak, jakby zachwycała mnie gdybym miał "naście" lat. Pomimo tego widać, że autor przyłożył się, miał wizję, miał styl a książka wciąga i czyta się ją bardzo przyjemnie.

huth | 2012-10-27
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

Całkiem niezła pozycja s-f dla młodszych.

Krzysiekn | 2015-12-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Pierwsza powieść Zajdla nie dorównuje jego najsłynniejszych pracom,jest jednak przyzwoitą lekturą. Oprócz klimatu kosmicznej przygody znajduje się tu sporo charakterystycznych dla tego autora rozważań socjologicznych, wyłożonych w bardzo przystępny sposób i mogących zainteresować stosunkowo młodego czytelnika.

Cirmus | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Prosta i wciągająca. Widać, iż autor włożył w nią wiele serca. Polecam!

M-E | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

W porównaniu z późniejszymi książkami Zajdla widać, jak bardzo później pisarz rozwinął swój styl. W końcówce trochę razi długość monologów i może trochę dosłowność.
Na koniec jednak można stwierdzić, że nie jest źle, przeczytałem z przyjemnością.