Okładka książki Królestwo Piekieł. Powstanie Warszawskie

historyczna
typ
papier
Nibi
6,55 (99 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Walcząca Warszawa, w wyniki decyzji Himmlera o wymazaniu miasta z mapy świata, doświadcza niewyobrażalnych okrucieństw i zniszczenia. Karny batalion Wehrmachtu zostaje przerzucony z frontu wschodniego do okupowanej stolicy Polski, w której szaleje demoniczny Oskar Dirlewanger, Oberführer SS, znany ze swego sadyzmu i bezwzględności. Naziści, zdając sobie sprawę, że wojna jest już przegrana, nie mają nic do stracenia i pogrążają się w szaleństwie zabijania.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Grażyna | 2013-02-26
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2013

E tam, wyobraziłam sobie tą książkę zupełnie inaczej. Jest bardzo dobrze napisana i to tyle. Fikcja literacka, nie ma nic wspólnego z książkami o Powstaniu Warszawskim, które znam. Nie bardzo wyobrażam sobie pisanie na ten temat, jeśli nie odpowiada to faktom.

Anna | 2014-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Książka o powstaniu warszawskim... bez powstania warszawskiego.
Miała być opowieść o zamianie stolicy Polski w stertę gruzów w 1944 widziana oczami żołnierza karnej kompanii Wermachtu, a było mało porywające ględzenie o walkach na Ukrainie lub Białorusi z niewysublimowanym słownictwem i nadmiarem wyrażeń "rozerwać X na strzępy" oraz "zrobić papkę z Y pod gąsienicami czołgu". Kiedy jednak na kilkudziesięciu ostatnich stronach fikcyjny narrator wraz z kolegami docierają do objętej walkami Warszawy, swoją bytność tam zaczynają od wizyty w knajpie i burdelu oraz kradzieży świniaka. Śladowe ilości zmagań z AK-owcami okraszone są oczywiście wyżej wymienionymi wyrażeniami.
Nie tego się spodziewałam po szumnym tytule, wymownej okładce i wstrząsającym fragmencie na odwrocie.

Meszuge | 2013-12-13
Przeczytana: 08 marca 2010

„Królestwo piekieł” to dziewiąta – chyba z czternastu jak dotąd – książka Hassela, Duńczyka, który przyjął obywatelstwo niemieckie i w czasie drugiej wojny światowej służył najpierw jako kierowca czołgu w liniowej jednostce pancernej, a następnie, po nieudanej próbie dezercji, w karnej jednostce Wehrmachtu.

Sven Hassel ma do zaoferowania czytelnikowi w zasadzie tylko jedno: opisy nieprawdopodobnego okrucieństwa i brutalności żołnierzy – zwykle niemieckich i rosyjskich. Bestialskie mordy, palenie żywcem, wymyślne tortury, wlokące się po ziemi jelita, gwałty, rozpryskujący się mózg, urwane kończyny, jedzenie odpadków, to codzienność i powszedniość podczas działań wojennych na froncie, ale nie tylko, bo także w więzieniach i koszarach karnych jednostek.

Problem w tym, że autorowi najwyraźniej skończyły się pomysły i te same, albo bardzo podobne, okropieństwa osadza w coraz to innych miejscach i czasie.

Trzy czwarte powieści o powstaniu warszawskim dzieje się nie bardzo wiadomo,...

Milagros_xd | 2014-01-06
Przeczytana: grudzień 2013

Książka ukazuje spojrzenie na powstanie warszawskie od strony Niemca, który został zmuszony walczyć, aby przeżyć. Przyznam, że zaczynając tę książkę spodziewałam się trochę co innego zobaczyć, jednakże brutalność, a zarazem prawdziwy wydźwięk nakazywał mi po przeczytaniu pewnych fragmentów odłożyć książkę i zastanowić się, zapłakać nad losem tych biednych ludzi, którzy przeżyli (lub też i nie) wojnę.

Bardzo podoba mi się też w tej książce sam fakt ukazania ludzi. Prostych ludzi, czy to Niemców, czy Ruskich czy Polaków - większość z osób, które brały udział w wojnie to prości ludzie, którzy wcale tego nie chcieli. A mimo wszystko niektórzy nadal zostali ludźmi, bez względu na podziały.

Ostrzegam jeszcze pasjonatów - samo powstanie pojawia się tam dopiero na końcu, jako dodatkowy epizod przeżyć grupy Niemców. A piszę to po to, aby się nie denerwować, że czytam i czytam, a powstania nadal nie ma.

Kanclerz | 2012-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012

Wyjątkowo nietrafne użycie w tytule powstania warszawskiego. Książka z historią niewiele ma wspólnego. Używa jej jedynie jako tła, natomiast bardzo głęboko i wnikliwie opisuje trud i koszmar wojny z pierwszej linii frontu. Mimo, że liczyłam trochę na inną literaturę bardzo się nie rozczarowałam.

Jacek | 2012-09-12
Przeczytana: 12 września 2012

straszne fantazje,jak w hollywoodzkim filmie akcji,ale szybko się czyta i dużo czarnego humoru,o powstaniu Warszawskim tylko jeden rozdział i też takie bajki że ..

jarr74 | 2011-11-07
Przeczytana: listopad 2011

„Nie odczuwaliśmy radości, obserwując długi szereg powstańców idących do niewoli. To byli dobrzy żołnierze i nie życzyliśmy im złego losu”
Mamy przed sobą kolejną znakomitą powieść wojenną pióra Svena Hssela, duńskiego autora którego życiowe losy rzuciły w wir walk II wojny światowej w Karnym Batalionie Wermachtu. Możemy przyjrzeć się bezsensowi wojny i niesłychanemu okrucieństwu jakie ona rodzi, oczami jej uczestnika i świadka. Nie znajdziemy tu patetycznych opisów bohaterstwa ani walki o wielkie ideały. To krwawy i niezwykle brutalny spektakl w wykonaniu grupki niemieckich żołnierzy którzy chcą jedynie przeżyć kolejny dzień. Po pięciu latach wojny, stali się zimnymi i przerażająco skutecznymi zawodowcami. Nie wierzą w nazistowska propagandę, wielkoniemieckie ideały, Adolfa Hitlera i Naczelne Dowództwo. Wojenna rzeczywistość wyleczyła ich z nich bardzo szybko i gruntownie. W swej żołnierskiej wędrówce widzieli już tak wiele ludzkiego cierpienia, zła i śmierci (którą sami również zada...

Michał | 2014-06-16
Przeczytana: 11 maja 2014

Dla mnie książka nie przedstawia żadnej wartości. Sięgając po nią spodziewałem się wartościowych wspomnień i innego spojrzenia na Powstanie warszawskie lecz niestety nic takiego nie znalazłem. Znalazłem za to mnóstwo nieprawdopodobnych opisów walk i zbrodni, co do których jestem pewien, że nie mają nic wspólnego z prawdą. Książka nie warta tak wysokiej oceny jaką otrzymała na tym portalu... Moim zdaniem nie warto też sprawdzać słuszności tych wszystkich opinii na własnej skórze.

ederlezi | 2012-08-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

Bohaterów poznajemy, kiedy przebywają w obozie w Sennelager, razem z nimi jesteśmy świadkami brutalności i okrucieństwa, z jakim traktowani są nowi rekruci. Do karnego batalionu numer 999 brani są ludzie wyjęci spod prawa, mordercy, pedofile, złodzieje, czy też przeciwnicy polityczni, którzy powinni zostać rozstrzelani albo odsiadywać wyroki w więzieniu, jednak w zamian za to zaoferowano im służbę wojskową, która pozwoli im odkupić dawne winy.

Wkrótce potem razem ze Svenem, Portą, Starym, Legionistą i Małym wyruszamy na front, by walczyć z Rosjanami. Dalej akcja toczy się już szybko. Każdego dnia towarzyszą nam huki eksplozji, odgłosy strzelanin, jęki rannych i wrzaski żywych. Zawierucha wojenna rzuci nas w końcu na tereny Polski, gdzie będziemy świadkami walk powstańców w Warszawie.

Postanowiłam napisać wstęp w formie „my”, gdyż może to pomoże mi uzmysłowić Wam, jak ogromną siłę oddziaływania ma na czytelnika ta powieść. Czytając ją, miałam wrażenie, jakbym sama brała udział we wszy...

KKBello | 2012-02-19
Przeczytana: 10 lutego 2012

Nie czas ukrywać gorzką prawdę...
Nawet jeśli nie jest to literatura faktu, słowa Svena wypalają w duszy czarna dziurę. Pozwalają na zastanowienie się, co tak właściwie dzieje się w obliczu wojny.
Na ile stać człowieka, aby godnie „postawić się” w obronie własnych ideałów... Na ile wysłużona psychika poddawana ciągłej presji wytrzyma, by w końcu się poddać ze zduszonym jękiem zawodu..
Sven Hassel doskonale przedstawia obraz frontu. Świadczy o tym jego życiorys. Nie można wykreślić z życia etapu pełnego rozlewu krwi, pomówień i bezlitosnej walki o przetrwanie.
Niektórzy mogą mieć pretensje do autora, że krzywo odzwierciedla fakty, przedstawia je w sposób ordynarny, lub posługuje się ostrym językiem. Ja powiem tak,literatura wojenna, niezależnie czy opiera się na rzeczywistych liczbach i normach , czy jest wymysłem samego autora, zawsze jednak nie jest to „romans” i cieszy mnie to, że wszystkie wątki przedstawione są w sposób rzeczywisty.
To tak, jakby czytelnik sam stał w szeregu...

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Małgorzata Kalicińska
    58. rocznica
    urodzin
    Kiedy się coś ma na stałe, za darmo, nie docenia się tego. Czasem trzeba to stracić, by zrozumieć, co się straciło.
  • Truman Capote
    90. rocznica
    urodzin
    Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.
  • Elie Wiesel
    86. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie zapomnę tej nocy, pierwszej nocy spędzonej w obozie, która zamieniła moje życie w mroczne, zaryglowane więzienie. Nigdy nie zapomnę tego dymu. Nigdy nie zapomnę drobnych twarzyczek dzieci, których ciała zamieniały się na moich oczach w kłęby dymu pod milczącym niebem. Nigdy nie zapomnę pł... pokaż więcej
  • Laura Esquivel
    64. rocznica
    urodzin
    Moja babka miała bardzo interesującą teorię. Mówiła mianowicie, że chociaż wszyscy rodzimy się z pudełkiem zapałek w środku, nie możemy ich zapalic sami, gdyż potrzebujemy do tego (...) tlenu i ognia. Tylko że w naszym przypadku tlen może pochodzic z oddechu ukochanej osoby, a funkcję ognia może spe... pokaż więcej
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie Cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko.
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    strasznie mnie wkurza, kiedy wszyscy mówią, że czas leczy rany, a jednocześnie powtarzają, że im dłużej kogoś nie ma, tym bardziej się za tym kimś tęskni
  • Jakub Porada
    45. rocznica
    urodzin
    W końcu wszystkie drogi prowadzą ... przed siebie.
  • Jay Asher
    39. rocznica
    urodzin
    Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
  • Téa Obreht
    29. rocznica
    urodzin
    Pragnęli zwycięstwa, ale klęska była większym zaszczytem, bo kształtowała charakter i tym chętniej opiewali ją w pieśniach.
  • Gustave Mark Gilbert
    10. rocznica
  • Anna Świrszczyńska
    30. rocznica
    śmierci
    Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
    zawsze mogę się schronić
    w nieszczęściu.
  • Patrick White
    24. rocznica
    śmierci
    Brak litości dla zwierząt (...) jest pierwszym sygnałem okrucieństwa w naturze ludzkiej.
  • św. Teresa od Dzieciątka Jezus
    117. rocznica
    śmierci
    Ach! Biedne kobiety, jakże są pogardzane!...A przecież o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kocha Dobrego Boga i podczas Męki Naszego Pana kobiety miały więcej odwagi niż apostołowie, ponieważ nie ulękły się obelg żołnierzy i ośmieliły się otrzeć godne uwielbienia Oblicze Jezusa...Bez wątpienia właśni... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku