Wydawnictwo: Literatura
9788376720814
Montgomerry

Podobno dzieci najczęściej ulegają wypadkom we własnych domach. Czy można temu zaradzić? W dużej mierze tak. Trzeba uczulić je na pewne zagrożenia. Ostre przedmioty, gorące płyny, trujące substancje - to wszystko może być niebezpieczne. Ale uwaga, "uczulić" nie znaczy "nastraszyć" !
Rozmawiajmy z dziećmi, żartujmy, śmiejmy się - i czytajmy tę książkę. To naprawdę wystarczy.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

goskrzys | 2017-03-23
Przeczytana: 21 marca 2017

Dużo pozytywnych opinii naczytałam i nasłuchałam się o twórczości Grzegorza Kasdepke, ale jakoś szczególnie nie ciągnęło mnie do czytania jego książek (może tych zachwytów było właśnie za dużo?). Po "Ostrożnie..." sięgnęłam dość przypadkowo, ale, muszę przyznać, że było warto.

Bo autor potrafi wczuć się w rolę małego bohatera i przedstawić wydarzenia z jego punktu widzenia. Dlatego lektura może być pouczająca zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców (którzy uświadomią sobie, co ich pociechom może chodzić po głowie, a czego w życiu by nie podejrzewali). Dodatkową wartością jest pewna interaktywność książki - na końcu każdego rozdziału są wyznaczone pytania i zadania, pozwalające zapamiętać porady i pouczenia, opisane w temacie omawianych zagrożeń.

Ale jest to przedstawione bez nachalnego dydaktyzmu, bez moralizatorstwa. Wręcz przeciwnie - ostrzeżenia są przekazane w sposób zabawny i przede wszystkim: prawdziwy. Błądzą i dzieci, i dorośli (niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nie...

Ostatnie kilka wieczorów spędziłam wraz z moją córką na lekturze książki autorstwa Grzegorza Kasdepke pt "Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu". Już sam tytuł wyraźnie wskazuje na to, o czym traktuje ta pozycja. Z założenia dom powinien być miejscem bezpiecznym dla jego mieszkańców. Jednak żeby tak było trzeba dowiedzieć się, na co warto zwracać uwagę i czego unikać, aby nie doszło do jakiegoś nieszczęścia. Małe dzieci są nieuważne, jeszcze wielu rzeczy nie wiedzą, wielokrotnie nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że pewne przedmioty bądź sytuacje, w których się znalazły mogą doprowadzić do tego, że stanie im się krzywda. Dlatego też naszym obowiązkiem - rodziców, osób dorosłych, jest zadbanie o ich bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Po prostu rozmawiać z dziećmi, tłumaczyć, co jest groźne, na co powinny zwracać uwagę, czego należy unikać. Pomocna w tym może być właśnie książka autorstwa Grzegorza Kasdepke, który za sprawą niedługich...

katecz | 2015-07-09
Przeczytana: 06 lipca 2015

Wg mnie ksiązka nadaje się najlepiej dla dzieci 5, 6 lat.

Dla mnie to raczej taki poradnik dla dzieci - na co należy uważać w domu i nie tylko. Dlatego na pewno do niego jeszcze wrocimy, w ramach przypomnienia.

Ksiazka faktycznie nie porywa, ale mojemu synkowi (6 lat) bardzo sie podobała i przeczytaliśmy ją w 2 dni, bo nie chciał czytac żadnej innej.

I mam nadzieję, że czegoś sie przy jej lekturze nauczył ;-)

Montgomerry | 2010-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2010

Książka przestrzega nie tylko dzieci, ale również rodziców, bowiem pozwala dostrzec i przypomnieć sobie, na co szczególnie należy zwracać uwagę. Każdy rozdział zakończony jest pytaniem, na które dzieci i rodzice powinni razem podyskutować. Po za tym historyjka zakończona jest swoistym egzaminem mającym zmusić czytających do sprawdzenia wiedzy i co zostało zapamiętane po jej przeczytaniu.

całość:

kaja_kicia | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Praktycznie ujęte zagadnienie bezpieczeństwa dziecka w domu. Książka jednak nie porywa. Brak akcji i koncepcji wciągnięcia dziecka w opowieść.

leti1 | 2014-11-16

Polecam, książka najlepsza jest dla dzieci około 5 lat.

Mia | 2015-10-16
| 2013-05-09

Dzieci uczy czego robić nie wolno - a rodzicom przypomina na co powinni zwrócić uwagę kiedy w domu jest mały odkrywca.

magda | 2011-02-11
Na półkach: Ulubione, Chcę przeczytać
Przeczytana: 11 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

chcę to przeczytać ale nie wiem jak to zrobić

Sandra | 2014-02-26

Czytało się łatwo i przyjemnie. Na końcu każdego rozdziału są pytania do rodziców i dzieci :)