Looking for Life. Searching the Solar System
astronomia, astrofizyka, kosmos
Barbara

Fascynująca i wielowątkowa książka dla wszystkich zainteresowanych problemem obecności życia poza naszą planetą. Czy życie jest tylko na Ziemi? Jak doszło do jego narodzin? Czy zaczniemy poszukiwać innych jego form w przestrzeni kosmicznej? Czy ludzie mogą przetrwać długotrwałe loty międzyplanetarne i pobyt na powierzchni innych planet? Na te pytania próbuje odpowiedzieć trójka ekspertów w...

Na te pytania próbuje odpowiedzieć trójka ekspertów w dziedzinie badań kosmicznych i egzobiologii. Omawiają najnowsze teorie dotyczące chemicznych podstaw życia. Rozważają zdolności przetrwania różnych organizmów, od mikrobów do ludzi, w warunkach ekstremalnych, a także możliwości ich przemieszczania się między planetami. Poznajemy plany misji międzyplanetarnych mających na celu poszukiwanie życia w Układzie Słonecznym, dowiadujemy się też, jak wpływają na nie nowoczesne technologie oraz aktualny stan wiedzy o życiu na Ziemi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Mniszka | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

Książka opisuje biologiczne podstawy życia (budowa DNA, RNA, nukleotydów) i granice jego występowania (np. w jakich maksymalnie temperaturach mogą przetrwać mikroorganizmy), sposoby poszukiwania życia na innych planetach (badania obecności pierwiastków, odwierty), możliwości przemieszczania się mikroorganizmów pomiędzy planetami. Porusza kwestię panspermii (czy życie mogło przyjść z kosmosu?), technologii wykorzystywanych w eksploracji kosmosu (np. różne rodzaje silników rakietowych), zajmuję się też etyką międzyplanetarną. Bardzo ciekawa, polecam.

| 2011-12-24
Przeczytana: 2011 rok

Polecam tym, którzy zastanawiają się nad problemem istnienie innego życia we wszechświecie niż na naszej planecie. Książka w prosty sposób niejako wypunktowuje jakiego rodzaju "rzeczy" musiałyby zaistnieć aby pojawiła się szansa na pojawienie się życia.

Wiktor Bogacki | 2016-05-01
brokka | 2014-01-06