Struktura rzeczywistości

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The fabric of reality
astronomia, mechanika kwantowa
Barbara

Czy można wiedzieć wszystko, co wiadome? Na pewno nie, bo oznaczałoby to nauczenie się na pamięć każdej encyklopedii świata. A czy można zrozumieć wszystko, co jest zrozumiałe? Tak - odpowiada David Deutsch - jeśli to, co wiadome, opiszemy za pomocą kilku fundamentalnych teorii. Cztery z nich - kwantów, ewolucji, obliczeń i epistemologii - mają istotny wpływ na współczesne rozumienie rzeczywistości. Teorie owe są nie tylko bardziej prawdziwe niż pospolity zdrowy rozsądek, ale nawet od zdrowego rozsądku rozsądniejsze. Dzięki lekturze tej fascynującej książki czytelnik ma szansę uczestniczenia w niezwykle ciekawej podróży - rozpoczynającej się od dokładnej obserwacji otaczającego nas świata - której celem jest synteza wszystkiego, co zrozumiałe.
David Deutsch - brytyjski fizyk, profesor, pracownik naukowy Oxford University, jeden z twórców teorii komputerów kwantowych, wyróżniony prestiżowym Medalem Diraca (1998) laureat Edge of Computation Prize (2005).

Czy można połączyć fizykę kwantową, ewolucjonizm, teorię powstawania odkryć naukowych i obliczeń komputerowych? David Deutsch dowodzi, że trzeba, jeśli chcemy zrozumieć świat. Lektura stanowi intelektualne wyzwanie, ale warto je podjąć. To jedna z najważniejszych książek naukowych ostatnich miesięcy.
Focus, marzec 2007

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Chris_Carrion | 2012-12-04

Autor stara się połączyć wieloświatową interpretacje teorii kwantów, teorię ewolucji, epistemologię Poppera i teorie obliczeń w jedną teorię wszystkiego. Trochę zbyt ambitne zadanie. Gdyby Deutsch, jako fizyk, skupił się tylko na teorii kwantów i obliczeń kwantowych byłoby idealnie (o tym pisze najciekawiej).
Rozdziały o teorii ewolucji i epistemologi wydały mi się dość słabe, "powierzchowne".

owliktuk | 2012-01-08
Przeczytana: 2008 rok

Pasjonująca książka o filozofii nauki i o otaczającej nas rzeczywistości.

komestor | 2016-04-20
arnyś | 2016-04-16