rozwiń zwiń

Fryderyk. Narodziny Geniusza

Okładka książki Fryderyk. Narodziny Geniusza
Tadeusz Łopalewski Wydawnictwo: Videograf II biografia, autobiografia, pamiętnik
282 str. 4 godz. 42 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Videograf II
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
282
Czas czytania
4 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788371837807
Tagi:
muzyka polska kompozytor
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
246
227

Na półkach:

"...Ale zważ drogi Fryderyku, co ci powiem: rozgłos, jakim cieszyli się niegdyś Mozart, a potem Beethoven jako fortepianiści, dawno już przebrzmiał. Ich kompozycje fortepianowe musiały ustąpić nowszej modzie. Za to inne ich utwory, nie przywiązane wyłącznie do jednego instrumentu, ich opery, śpiewy, symfonie żyją obok nowych, współczesnych dzieł sztuki. Moim więc zdaniem fortepianowa muzyka nie powinna być twoim ostatecznym celem, ty operami masz się unieśmiertelnić..."* - tak mawiał nauczyciel Elsner do swojego ucznia Fryderyka przed jego podróżą do Wiednia w 1830 roku, gdzie młody kompozytor miał pobierać nauki muzyczne. Była to jedna z ostatnich rozmów mistrza i ucznia przed wyjazdem. Jak się okazało z biegiem czasu, słowa mistrza nie sprawdziły się, a Fryderyk Chopin jest dziś uważany za jednego z najlepszych mistrzów fortepianowych w historii muzyki klasycznej.
Ale wróćmy do powieści Tadeusza Łopalewskiego pt: "Fryderyk. Narodziny geniusza".Akcja powieści rozpoczyna się z chwilą podróży Mikołaja Chopina wraz ze swoim małym synkiem, Franciszkiem Grębeckim, Fryderykiem Skarbkiem do kościoła w Brochowie, gdzie chłopiec miał być ochrzczony. Chłopiec o imionach Fryderyk Franciszek rozwijał się dobrze, pomimo iż był chłopcem wątłym, bladym, podatnym na częste przeziębienia. Książka opowiada o wczesnych latach kompozytora: od wczesnych nauk gry na fortepianie, pobieranych u nauczyciela Wojciecha Żywnego; pierwszych koncertów w gronie prywatnym; jak i pierwszych próbach skomponowania pierwszych utworów. W książce tej autor opowiada o dzieciństwie Fryderyka, o rodzinnym domu, latach szkolnych, przyjaźniach nawiązanych w ławach szkolnych oraz o pierwszych miłościach młodego pianisty. "Fryderyk. Narodziny geniusza" to przede wszystkim powieść o miłości Fryderyka do muzyki, komponowaniu muzyki, jak również o pierwszych krokach w koncertowaniu publicznym. Wszystko to dzieje się na tle społecznym, obyczajowym i politycznym ówczesnej Europy. Akcja utworu kończy się z chwilą, gdy kompozytor komponuje Etiudę rewolucyjną, "...dzieło, które jest wiecznie żywym pomnikiem walk, cierpień i męstwa Warszawy"**. Warszawy walczącej w Powstaniu Listopadowym. Utwór ten Fryderyk Chopin skomponował w 1831 roku po zakończeniu Powstania. Fryderyk miał wówczas 21 lat.
Powieść "Fryderyk. Narodziny geniusza." Tadeusza Łopalewskiego nie jest dziełem wybitnym, ale jest książką ciekawą, oddaje klimat ówczesnej epoki jaką był romantyzm, obdarzona w ciekawe fakty historyczne, opatrzona w ciekawe dialogi, czasami w komiczne sytuacje. Dzięki tej książce możemy choć trochę poznać życie jednego z najlepszych kompozytorów swojej epoki Fryderyka Chopina - od jego dzieciństwa, aż do skomponowania jednego z najpiękniejszych, ale zarazem jednym, z najtrudniejszych dzieł kompozytora. Książkę czyta się z zaciekawieniem, pragnie się szybko poznać historię bohatera jak i jego przyjaciół.
W książce możemy również dowiedzieć się choć trochę o życiu obywateli pod zaborem rosyjskim, jak również o przygotowaniach do buntu polskich obywateli przeciwko carewiczu Mikołajowi I. Bunt, który w końcu dochodzi w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a kończy się klęską Polaków 21 października 1831 roku. Powstanie było ważne przede wszystkim dla ludzi kultury, ponieważ większość z nich nie mogła już powrócić do Królestwa Polskiego, czy też już nie chciało, m.in. Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki.
Książkę polecam, bo opowiada pięknym językiem o kompozytorze polskim, który po dziś dzień jest uznawany za jednego z najlepszych pianistów i kompozytorów w historii klasycznej, a kraje takie jak Japonia wręcz zachwycają się jego muzyką. I obawiam się, że bardziej zachwycają się obcokrajowcy niż my - Polacy. Mam nadzieję, że tak jak ja z chęcią poszperacie w internecie, czy kupicie płyty z muzyką Fryderyka Chopina, by móc wsłuchać się w kompozycje pełne miłości, tęsknoty do kraju ojczystego. Polecam gorąco!

* s. 237/238
** s. 282

http://swiatwidzianyksiazkami.blog.pl/

"...Ale zważ drogi Fryderyku, co ci powiem: rozgłos, jakim cieszyli się niegdyś Mozart, a potem Beethoven jako fortepianiści, dawno już przebrzmiał. Ich kompozycje fortepianowe musiały ustąpić nowszej modzie. Za to inne ich utwory, nie przywiązane wyłącznie do jednego instrumentu, ich opery, śpiewy, symfonie żyją obok nowych, współczesnych dzieł sztuki. Moim więc zdaniem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    6
  • Chcę przeczytać
    4
  • Archiwum
    1
  • 7) Monografie, biografie, autobiografie
    1
  • Muzyczne
    1
  • 2) Muzyka klasyczna, teoria i historia muzyki
    1
  • 2010
    1
  • Posiadam w realnej biblioteczce
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fryderyk. Narodziny Geniusza


Podobne książki

Przeczytaj także