13 opowiadań o króliku

Wydawnictwo: L&L
83-88595-55-5
Paideia

Książka-labirynt, książka-gra, książka-zabawa z czytelnikiem, książka pełna wysublimowanego humoru i koszmarnych wizji - te wszystkie określenia równie dobrze opisują "13 opowiadań o Króliku". Wszystko w tej książce jest niezwykłe - tak opisywany świat, jak i język, którym się go opisuje. Kim jest tytułowy Królik? Człowiekiem? Królikiem? Otóż najczęściej jednym i drugim jednocześnie! Wszystko...

Kim jest tytułowy Królik? Człowiekiem? Królikiem? Otóż najczęściej jednym i drugim jednocześnie! Wszystko zależy od tego, kto na Królika patrzy. Dlatego właśnie w świecie "13 opowiadań o Króliku" zjedzenie przyjaciela na obiad bywa rzeczą tak samo naturalną, jak wizyta królika, który dopiero co wprowadził się do sąsiedniego mieszkania.
Nic zresztą w opowiadaniach nie jest tym, czym się wydaje. Prosta, zabawna intryga o zaskakującym zakończeniu jest w każdym z nich tylko pozorem, maską, pod która ukrywa się prawdziwy koszmar. Całość (bo opowiadania mimo swej odrębności tworzą jednolitą całość) jest zagadką, labiryntem o skomplikowanej strukturze, z którego czytelnik musi znaleźć wyjście.
Ten osobliwy świat, opisywany jest za pomocą niezwykłego języka. Słowa są tu dobierane i wykorzystywane z poetycką precyzją - żadne z nich nie znajduje się na swoim miejscu przypadkiem. "13 opowiadań o Króliku" operuje językiem sprowadzonym do najprostszych słów, a jednocześnie pod względem konstrukcji tak wyrafinowanym, że graniczy to często z eksperymentem.

charlie-librarian | 2015-08-07
Przeczytana: 02 lipca 2013

“13 opowiadań o króliku” to miniaturki literackie, dziejące się w bezimiennym mieście, najprawdopodobniej u schyłku PRL-u, w kamienicy, w której sąsiedzi znają się na wylot. To niewielkie kilkustronicowe historie nie z tej ziemi. Absurd, groteska, szydera i kompletny brak sensu. Za to z przewrotnym ironicznym humorem i dystansem. Nawet Wam nie będę opisywał historii, które dzieją się na kartach książki Markowskiego. Dość Wam wiedzieć, że jest niesłychanie nonsensownie oraz zabawnie. Lektura całej książeczki trwa zaledwie chwilkę. Nie wolno się zrażać jeśli chodzi o styl pisania. Dużo przecinków może trochę irytować i spowodować gubienie się w wątku, ale to naprawdę niewielki mankament.

Więcej na moim blogu: http://charliethelibrarian.com/adrian-markowski-13-opowiadan-o-kroliku/

ramoncia | 2014-05-15
mit28 | 2012-12-12