Ania Na uniwersytecie_Wymarzony Dom Ani

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 3-5)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Anne Of The Island_Anne's House Of Dreams
Barbara

"Ania na uniwersytecie" Czytelnicy zainteresowani dalszymi losami ani otrzymują trzecią część cyklu powieściowego, którego bohaterką jest postać stworzona przez autorkę w 1908 roku. Ania rozpoczyna życie w nowym środowisku, z dala od Avonlea. z zapałem studiuje na uniwersytecie, nawiązuje przyjaźnie, ulega urokowi pewnego przystojnego studenta. Wkrótce jednak przekonuje się, że nie było to...

"Ania na uniwersytecie"
Czytelnicy zainteresowani dalszymi losami ani otrzymują trzecią część cyklu powieściowego, którego bohaterką jest postać stworzona przez autorkę w 1908 roku. Ania rozpoczyna życie w nowym środowisku, z dala od Avonlea. z zapałem studiuje na uniwersytecie, nawiązuje przyjaźnie, ulega urokowi pewnego przystojnego studenta. Wkrótce jednak przekonuje się, że nie było to prawdziwe uczucie, a jej przeznaczeniem jest zupełnie ktoś inny...

"Wymarzony dom Ani"
Nadeszła upragniona chwila w życiu Ani i Gilberta pobierają się! Młode małżeństwo wyrusza na mgliste wybrzeże Przystani Czterech Wiatrów, gdzie Gilbert ma objąć posadę lekarza. Na Anię zaś czekają nowi sąsiedzi i przyjaciele, nowe przygody i tajemnice. Sędziwy kapitan Jakub z latarni morskiej, który marzy o spisaniu swych przygód, nie znosząca mężczyzn panna Kornelia Bryant i Leslie Moore, której życie to pasmo nieszczęść oni wszyscy wpłyną na losy Ani i Gilberta, szukających domu swoich marzeń..

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na potrzeby LC

| 2014-10-21
Przeczytana: 19 października 2014

Długo tych trzech książek nie było w naszej biblotece i dlatego miałam je jako,, Teraz czytam" i dopiero teraz udało mi się je przeczytać:)Bardzo mi się te książki podobały, normalnie nie mogłam się od nich oderwać. Trochę rozczarowało mnie i zdziwiło mnie zakończenie w ,, Wymarzonym domu Ani", w ogóle się go nie spodziewałam. Pozostałe dwie książki podobały mi się równie dobrze. W książce,, Ania na uniwersytecie" najbardziej podobało mi się to, że Ania mieszkała w Ustroniu Patty razem ze swoimi przyjaciółkami i dwoma starszymi paniami. A jeśli chodzi o książke ,,Ania z Szumiących Topoli" to najbardziej mi się podobała ta nazwa ,,Szumiące Topole", że Gilbert razem z kimś jeszcze starał się o względy Ani.

beataj | 2017-09-01
Przeczytana: 1980 rok

Kocham te serię miłością bezgraniczną. Ania i Tomek Wilmowski to moi ulubieni ludzcy bohaterowie z dzieciństwa, poza tym chyba wolałam zwierzaki.
Jako matka dwóch synów nie mam komu przekazać zauroczenia tą opowieścią i jest to jedyna sytuacja, kiedy żałuję braku córki 😁. Dlatego od czasu do czasu sama wracam do lektury i robię to z przyjemnością 😊

Kotkad | 2014-01-31

Kolejna z książek którą pochłonęłam w czasach mojego dzieciństwa i którą chętnie dałabym do przeczytania każdej dziewczynce.

Melba | 2014-03-04

Cała seria o Ani to książką, którą każda szanująca się czytleniczka powinna przeczytać. Czytelnik również :)
Niezwykła historia chłopca, który okazał się dziewczynką, rudowłosą marzycielką, która po latach tułaczki po rodzinach zastępczych trafia przypadkowo do domu Maryli i Mateusza i odnajduje tam miłość, przyjaźń i swoje miejsce na ziemi.
Dla mnie to książka magiczna, o świecie którego już nie ma, gdzie panowały zasady i honor, życie płynęło swoim rytmem i wszędzie kwitły wiśniowe drzewka, a małe dziewczynki z rozmarzonym wzrokiem deklamowały wiersze do księżyca.
Historia o przyjaźni, miłości, dorastaniu, odnajdowaniu swojego miejsca na ziemi, gdzie codzienne życie przeplata się z wichrami historii.

sweeciak | 2013-11-10
Przeczytana: 15 lutego 2010

W „Ani na Uniwersytecie” spotykamy Anię, która wkracza w dojrzałe życie, przestaje już być tą małą dziewczynką, którą znaliśmy z wcześniejszych tomów. Poznaje co to jest smak miłości oraz jak bardzo mylne były jej marzenia. Podejmuje także poważne decyzje, które mają wpływ na jej dalsze życie. Do powieści tym razem wkradła się brutalna śmierć, przez co nasza bohaterka uświadamia sobie jak ulotne i niesprawiedliwe może być życie.

„Wymarzony dom Ani” zabiera nas w podróż po świecie dorosłej już Ani, pokazuje jak z małej dziewczynki bujającej w obłokach wyrasta dojrzała kobieta, żona i matka. Autorka pokazuje nam, że czas płynie i każdego z nas czekają kolejne etapy życia. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie należy zapominać o swoich marzeniach z dzieciństwa i dążyć do ich zrealizowania, bo właśnie marzenia nadają sens naszemu istnieniu.

Powieść Montgomery emanuje swoistym ciepłem, urokiem i wszech obecnym optymizmem, czyli nic się nie zmieniło względem wcześniejszych części....

sapho | 2014-09-17
Przeczytana: 13 listopada 2014

Anię na Uniwersytecie zapamiętałam jako ulubioną część serii. Po latach przeczytałam znów, tym razem w oryginale (niech żyje Project Gutenberg!) i tylko się w tej opinii utwierdziłam.
Wymarzony Dom Ani czeka w kolejce.
EDIT:
Doczytany Wymarzony Dom Ani. Po Szumiących Topolach miły powrót do wcześniejszego stylu książek Montgomery (Szumiące Topole były napisane już po zamknięciu serii, wydane około 10 lat później niż "Rilla ze Złotego Brzegu", jako przedostatnia napisana przez Montgomery książka o Ani).
Praktycznie nie pamiętałam jej z lat wczesnonastoletnich. Chyba za smarkata byłam, żeby zrozumieć czym jest dla kobiety pierwszy własny dom, ten wymarzony, żeby współczuć straty wyczekiwanego dziecka, czy rozumieć smutek z opuszczenia tego wymarzonego miejsca.

Kasia | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo
Przeczytana: 16 kwietnia 2000

Lubię to:)

Ula2005 | 2015-02-27
| 2011-07-01
Na półkach: Dzieciństwo, Przeczytane
Przeczytana: 1986 rok

Niezapomniana seria, do której warto wracać. Niestety dzisiejsza młodzież nie lubi czytać grzecznych książeczek.Wydaje mi się jednak, że na podstawie takich książek uczymy się szacunku dla siebie i innych (a może jestem nie z tego świata i się mylę).

Magdalena | 2013-03-17

Przeczytałam. Piękne, romatyczne, cudowne...mimo upływu lat nadal skrycie tonę w marzeniach...Jeśli jest wam smutno, sięgnijcie po Anię :)