Powolne ptaki

Slow Birds
83-7180-913-1
Powolne, ptaki
dona

Książka ta to wybór prawdziwych pereł z bogatej twórczości Iana Watsona. Każde z tych opowiadań ma swój niezwykły pomysł i niepowtarzalny nastrój i każde na długo pozostanie w pamięci czytelników. Nikt tak jak Watson nie potrafi przedstawić kontaktu z inną cywilizacją (Zimne światło, Okna) ani opisać paradoksalnych skutków wojny jądrowej. Opowiada o odwiecznej tęsknocie człowieka do świata pięknego, spokojnego i harmonijnego, do Arkadii, a jednocześnie - o rzeczywistości, lub kilku rzeczywistościach, które odzierają to marzenie z możliwości realizacji. Obok typowych historii science fiction są w Powolnych ptakach opowiadania z elementami melodramatu, a nawet horroru, z wątkiem kryminalnym. Ich zaskakujące zakończenia są odpowiedzią Iana Watsona na uniwersalne pytania o czas i przestrzeń, w których żyjemy, o znaczenie odpowiedzialności, miłości i odwagi, cech, które świadczą o człowieczeństwie bohaterów.

brokka | 2013-11-19

Dla wielbicieli starej, dobrej klasycznej SF (do których też sie zaliczam). Niestety tomik nie najlepszy. Pierwsze opowiadanie klasa, potem coraz słabiej. Niestety w tym wydaniu warsztat Watsona nie wytrzymuje nieubłagalnego upływu czasu.

viv | 2011-11-27
Przeczytana: 21 listopada 2011