Żydzi w Europie: Proces rozwoju mniejszości żydowskiej w nieżydowskim środowisku Europy 1650 – 1933

Tłumaczenie: Anna Soróbka
Seria: Zrozumieć Europę
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Das europeische zeitalter der junden
historyczna

Żydzi są obecni w Europie od ponad tysiąca lat; byli kupcami na dworach władców frankońskich, stanowili część angielskiej i francuskiej społeczności do czasu wypędzeń w XIII i XIV w., zasiedlali miasta w Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego. Autor omawia również sytuację Żydów w Europie Środkowej i Wschodniej, początki ich emancypacji, powstanie nowoczesnego antysemityzmu oraz narodziny syjonizmu.

źródło opisu: http://ossolineum.com.pl/

Maciej | 2014-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Żydzi
Przeczytana: styczeń 2014

książka napisana w duchu uznania wszechobecnego i ponadczasowego cierpienia Żydów, głęboko zakorzenionego antysemityzmu w społeczeństwach Europy i niedającej się przezwyciężyć izolacji i stygmatyzacji ze strony władzy i społeczności lokalnych w których żyli.
Ciekawa lektura historyczna, choć zbyt jednostronna i nieukazująca wszystkich motywów i aspektów sytuacji Żydów w Europie na przestrzeni wieków.

Zuziajka | 2016-03-18
Zaintrygowana | 2013-06-28