Błogosławiona między niewiastami. Maryja w feministycznej teologii Cathariny Halkes.

Wydawnictwo: Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
83-228-0541-1
religia
emm

ROZDZIAŁ I Podstawowe postulaty feministycznej teologii Cathariny Halkes 1. W ogólnej koncepcji teologii 2. W interpretacji Biblii 3. W nauce o Bogu 4. W antropologii chrześcijańskiej ROZDZIAŁ II "Tradycyjna Maryja". Feministyczna ocena historii kultu maryjnego i mariologii według Cathariny Halkes 1. Motywy podjęcia tematu oraz sposoby podejścia do Maryi w teologii feministycznej 2. Maryja...

ROZDZIAŁ I
1. Dziewictwo - symbol autonomii i niezależności kobiety
2. Pomiędzy fiat i Magnificat
ROZDZIAŁ IV
Próba oceny feministycznej mariologii Cathariny Halkes
1. Problem spełnienia ogólnoteologicznych postulatów Cathariny Halkes w jej mariologii
2. Cathariny Halkes teologiczny obraz Maryi w porównaniu z innymi feministycznymi ujęciami mariologii
3. Teologiczny obraz Maryi i kobiety w ujęciu Cathariny Halkes i Jana Pawła II
4. Feministyczny obraz Maryi a mariologia polska
ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA
I. Źródła
II. Literatura przedmiotu
III. Literatura pomocnicza
ANEKS:
Słownik podstawowych pojęć teologii feministycznej

Abigail | 2012-12-09
Przeczytana: 04 grudnia 2012

E. Adamiak podjęła się napisania pracy przybliżającej pewien wycinek kontrowersyjnego i mało znanego w Polsce zagadnienia jakim jest teologia feministyczna. W swojej książce autorka uświadamia nam, że nie jest ona monolitem; Niektóre jej przedstawicielki doprowadziła do opuszczenia struktur Kościoła, inne wciąż pozostają ortodoksyjnymi katoliczkami starającymi się swoim nauczaniem zrównoważyć patriarchalny obraz chrześcijaństwa. Do nich należy właśnie Catharina Halkes, której myśli E. Adamiak poświęciła swoją rozprawę.

W początkowych rozdziałach autorka przedstawia syntezę poglądów holenderskiej teolożki na kwestie takie jak obraz Boga, Pismo święte i antropologię w teologii feministycznej, żeby w dalszej części przejść do głównego tematu rozprawy, czyli do osoby Matki Jezusa. Zostaje poruszone w tym temacie wiele ważnych kwestii i zadanych wiele kontrowersyjnych pytań: Czy rzeczywiście Maryja tradycyjnie postrzegana jako bierna, pokorna, posłuszna może być wzorem dla...

Scarlett | 2015-05-19
Na półkach: 2015, Przeczytane