83-7255-476-5
dona

W pociągu metra kursującym na linii Bakerloo są 252 miejsca siedzące. 253, jeśli dodać miejsce dla maszynisty. W pociągu, który rusza ze stacji Embankment do stacji Elephant & Castle, wszystkie miejsca siedzące są zajęte. Podróż powinna trwać siedem i pół minuty, i tyle właśnie trwa. Ani sekundy dłużej. 253 ludzkie życia. 253 odrębne, a jednak oddziałujące na siebie wszechświaty. 253 słowa na opisanie każdego z nich. Po prostu 253.

Alice | 2014-06-28
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Jakby to było, gdybyśmy, chociaż przez jeden dzień mogli znać wszystkie myśli i intymne fakty z życia innych ludzi? Czy dałoby nam to władzę nad każdą z mijanych osób? Czy może uczucie bezradności?
Geoff Ryman, brytyjski pisarz fantasy i science fiction w 1996 napisał powieść pod tytułem 253, która została opublikowana tylko w Internecie. W 1998 została wydana w formie papierowej.
Jedną z cech charakterystycznych tego dzieła jest brak fabuły. Jedyne, co zawiera się na około trzystu stronach to opis pasażerów metra. Każda strona jest podzielona na trzy części: Powierzchowność, Informacja poufna i Co robi lub o czym myśli. Poza małymi scenkami wywiązującymi się pomiędzy bohaterami, nic się nie dzieje. Na początku miałam poczucie, że spotykam się z czymś nowym, wręcz fascynującym – a w obecnych czasach ciężko trafić na coś, czego jeszcze nie było, jednak po około stu stronach dopadła mnie monotonia.
Pomimo prostoty, autor podkreślił ważną rzecz. W każdym w nas coś siedzi. Każdy z...

Emszi | 2015-07-10
Przeczytana: 15 listopada 2015