Pandrioszka

Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-230-7
literatura faktu
Martix

Fascynujący opis przemian obyczajowych, społecznych i politycznych, które zaszły w Rosji w latach 90. Pandrioszka (czyli PUSZKA PANDORY W MATRIOSZCE) to fascynujący opis przemian obyczajowych, społecznych i politycznych, które zaszły w Rosji w latach 90., próba określenia i pojęcia rosyjskiej inności. " Pandrioszka jest książką ważną i w wielu swoich fragmentach bardzo przejmującą. Czuje się...

" Pandrioszka jest książką ważną i w wielu swoich fragmentach bardzo przejmującą. Czuje się za nią duży zapas wiedzy (...). Krystyna Kurczab-Redlich stara się przekazać rosyjską rzeczywistość tak, jak ją widzi człowiek myślący po rosyjsku, rozumujący po rosyjsku" - Ryszard Kapuściński.
"To książka niezwykła i bardzo interesująca. Na szczególną uwagę zasługuje - odmienny od dotychczasowych, głębszy i wspaniale napisany reportaż z Czeczenii" - Zbigniew Brzeziński.
"Takiej książki o Rosji jeszcze nie było. Niezwykle interesująca i - momentami, w niemal poetyckiej prozie reportażu z Czeczenii - nowatorska" - Czesław Miłosz.
Książka jest wstrząsająca miejscami, nieraz wzruszająca, stale fascynująca - przez pasję do faktu, do ludzi, do miejsc. Książka fascynująca, ale i straszna - bo prawdziwa. Taką książkę trudno zapomnieć" - Bronisław Geremek.

zuszka | 2014-04-26
Na półkach: Rosja, Przeczytane, Ulubione

„Pandrioszka” to wyjątkowa pozycja pośród wielu innych, opisujących współczesną Rosję. Myślę, że jej wyjątkowość wynika również z tego, że pokazuje Rosję oczami, sercem i duszą kobiety. Krystyna Kurczab -Redlich oddaje nam w ręcę rosyjską rzeczywistość i jej przemiany w sposób, którego na próżno szukać wśród innych autorów. Zafascynowała mnie tak, że trudno było się od niej oderwać. Jednocześnie dotykała tak głęboko, że momentami musiałam na chwilę ją odłożyć dla otrząśnięcia się i pozbierania myśli.
Nie ma w niej historii Rosji, co wielu czytelników odstrasza od sięganie po pozycje z tej półki. Jest za to pokazane zmaganie sie Rosjan z szarą rzeczywistością i dzień codzienny mieszkańców w „demokratycznej”Rosji, w której Konstytucja i Prawa Człowieka powinny bronic i chronic każdego obywatela.....
To, co w „Pandrioszce” urzeka i wyróżnia, to spojrzenie autorki na Rosjan - obiektywne, ale przepełnione wielkim sentymentem i wyraznie widoczna miloscia do tego narodu.

Madi | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Jest to reportaż o życiu zwykłych ludzi-Rosjan,czasem przerażający ,a czasem wzruszający.
Jest tu pokazana smutna rzeczywistość ludzi żyjących w strachu i zakłamaniu ,gdzie nie liczy się człowiek jako jednostka ,ale najważniejsza jest władza.
Jedno zastrzeżenie mam tylko do stylu pisania autorki-jak dla mnie zbyt chaotyczny.

kasandra_85 | 2011-04-09
Przeczytana: kwiecień 2011

Vesna-Parun | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Rzeczywistość, która poraża. Poraża absurdem, szarością, bólem i wszechobecną rezygnacją. I nie pociesza fakt, że ta straszna rzeczywistość to lata 90-te - w wielu kwestiach nic się pod tym względem nie zmieniło w Rosji do dziś. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy twierdzą, że nie interesuje ich polityka ani to, co dzieje się w tej chwili między Rosją i Ukrainą, i że to nie nasza sprawa. Niektóre opisywane sceny mroziły mi krew w żyłach - opisy tortur na więźniach, dwóch wysokich urzędników gwałcących przez całą noc pietnastolatkę, patriarcha Moskwy mknący głowną arterią miasta pod prąd, matki opłakujące synów, którzy woleli się zabić niż znosić piekło rosyjskiego więzienia. Czasami przepałniał mnie żal - nad dziećmi Czeczenii, nad setkami bezdomnych. A czasami złość - 150-milionowy naród nie potrafi się postawić, powiedzieć upokorzeniom "NIE". Latami pracują bez wypłaty, dusi ich biurokracja, a każda kolejna władza pokazuje im, jak wielkim są zerem. My podnieśliśmy się w latach...

miedzystronami | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Pandrioszka to książka – dokument, zapis przemian społecznych, kulturowych, obyczajowych i politycznych lat 90- ych w Rosji. To szerokie spojrzenie na rosyjską rzeczywistość, na Rosję, jako kraj, gdzie wszystko jest inaczej, Rosję, która w opisie Kurczab-Redlińskiej naprawdę potwierdza słowa wypowiadane przez jej mieszkańców, że „rozumem Rosji nie sposób pojąć.”

To książka bardzo przejmująca, bo daje świadectwo tego, co w Rosji się zmieniło, a właściwie, co w Rosji się nie zmieniło i chyba nigdy się nie zmieni i to jest w tym najbardziej przerażające. Bo Rosja jawi się krajem tkwiącym wciąż w epoce komunizmu, krajem, który teoretycznie dąży usilnie do demokracji ale nie ma o niej tak naprawdę pojęcia, a władza łamie wszelkie jej zasady.

Nie liczy się jednostka, pojedynczy człowiek jest niczym, nie wypłaca się mu pensji, można z nim postępować wedle uznania. Ludzie żyją wciąż w strachu, przesiąknięci lękiem, nie są gotowi na zmiany. Społeczeństwu latami gnębionemu i poddawanemu...

wuem | 2011-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Dostałem "Pandrioszkę" na prezent urodzinowy (bardzo dobry prezent) i szybko zabrałem się do czytania. Nie oglądałem wiadomości w latach '90tych, ponieważ wtedy grałem najczęściej w piłkę na boisku. Pani Krystyna Kurczab-Redlich wykonała dobrą pracę nad tą książką. Dzięki niej dowiedziałem się wielu ciekawych, a czasem strasznych historii. Jest w niej ukazany rosyjski człowiek, prosty, a jednocześnie złożony, jego ciemne i jasne strony charakteru. W kilku zdaniach ciężko jest opisać "Pandrioszkę" ale na pewno warto ją przeczytać.

brasilka2 | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Pierwsza część "Życie" na rozgrzewkę. Dopiero druga i trzecia część tej książki sprawiają, że ciężko się od niej oderwać i przestać myśleć.

poznanianka | 2011-08-04
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Wystarczyło, że tematem książki jest Rosja. Wiedziałam, że warto będzie ją przeczytać. Tak też było. Smutna matrioszka, którą strach otworzyć. Istna z niej puszka Pandory. Tytułowa Pandrioszka. Taka jest Rosja. Mimo tego, że opisywane wydarzenia miały miejsce w latach 90-tych, niewiele się w niej zmieniło. Ot, więcej luksusowych aut na ulicy i więcej uprzywilejowanych grup, stojących ponad prawem. To o tyle wartościowa książka, że opowiada o czasach, które dla wielu są odległą przeszłością. Na przykład dla mnie. W czasie wojny w Czeczenii miałam około 5 lat. Niewiele więc mogę pamiętać, zwłaszcza, że od dziennika wolałam dobranockę...

Ale zanim o wojnie. Książka zaczyna się od opisu codziennego życia w Moskwie. Niektórych moich znajomych pewnie oburzyły by warunki mieszkaniowe w standardowej moskiewskiej kamienicy. Nieprzyjemny zapach, brud, śmieci, mało przyjacielsko nastawieni sąsiedzi (w porównaniu z warunkami na dalekiej wsi, w części azjatyckiej Rosji to mimo wszystko luksus)....

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 17 września 2010

amierzej | 2011-11-07
Przeczytana: 15 kwietnia 2010

Bardzo dobra publicystyka i reportaż.