Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego

Okładka książki Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego Kamil Giżycki
Okładka książki Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego
Kamil Giżycki Wydawnictwo: Polityka Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom literatura dziecięca
literatura dziecięca
Cała Polska Czyta Dzieciom
Polityka
2007-01-01
1960-01-01
baśnie murzyńskie Anita Głowińska Afryka

Okładka książki Bajki wierszem Wiera Badalska, Jan Brzechwa, Hanna Januszewska, Lucyna Krzemieniecka, Roman Pisarski, Zofia Rogoszówna, Igor Sikirycki, Anna Świrszczyńska, Julian Tuwim, Oleg Usenko, Danuta Wawiłow
Bajki wierszem Wiera Badalska, Jan...
Okładka książki Baśnie z dalekich wysp i lądów Wanda Markowska, Anna Milska
Baśnie z dalek... Wanda Markowska, An...
Okładka książki Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami Clare Compton, Maria Orłowska-Gabryś
Cukiernia pod ... Clare Compton, Mari...

Ależ się ta książka zestarzała. Nie mam pojęcia, kto wpadł na pomysł, żeby włączyć ją do kolekcji "Cała Polska czyta dzieciom". Ten napuszony, pompatyczny styl. Udziwnione zdania, pełne przymiotników i inwersji. A te powtórzenia, niczym zacięta płyta. Jednym słowem – męczące. Te dziwaczne, nieprawdopodobne rozwiązania, na które wpada nadworny doradca króla jegomości lwa Samby Mocnego. Rozumiem, że miała być zachowana konwencja bajki, czy też przypowieści, ale średnio ten pomysł wypalił. Czyta się ciężko, do tego stopnia, że zdarzało mi się, jako lektorowi - przysnąć. Słuchacz był bardziej wytrwały, może dlatego iż w trakcie lektury dokonywałam edycji tekstu, a konkretnie skrótów. Podsumowując, historie średnio ciekawe, rzetelnej wiedzy wnoszą niewiele. Nie warto się męczyć.

Książka bardzo mi się podobała. Aż się uśmiechałam, gdy czytałam o królu Sambie oblizującym się na widok tłustego udźca antylopy. A że antylopa przychodzi do króla z petycją, więc pożreć jej nie wypada. Poza tym dowiedziałam się paru pożytecznych rzeczy, takich jak:
- jak lew został królem zwierząt
- dlaczego zebra ma czarne pręgi na skórze
- dlaczego żyrafa ma długą szyję
- dlaczego hiena płacze po nocach
- dlaczego ichneumon niszczy węże
- dlaczego jeżozwierz ma zamiast sierści kolce
- dlaczego nosorożec ma róg na nosie
- jak krokodyl zdobył wykałaczkę do zębów
- dlaczego szyszkowiec pokryty jest rogową łuską
- dlaczego struś nie lata

Oczywiście jest i doradca króla - szympans Bajbun Mądry. To on pomaga rozwiązywać spory zwierząt.
Polecam czytać z tabletem. Wtedy będzie można sprawdzać, jak dane zwierzę wygląda. Sama nie wiedziałam, że jest tyle rodzajów antylop. A o szyszkowcu nigdy nie słyszałam.

- jak lew został królem zwierząt
- dlaczego zebra ma czarne pręgi na skórze
- dlaczego żyrafa ma długą...

dawno czytałam :)

dawno czytałam :)