Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego. Nadwornego doradcy króla jegomości lwa Samby Mocnego

Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom
Wydawnictwo: Polityka

Szympans Bajbun Mądry, rozważny i odpowiedzialny dworzanin, świetnie radzi sobie z największymi problemami oraz z najdziwniejszymi nawet zachciankami swego króla, lwa. Nawet gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, dzięki inteligencji, doświadczeniu i sprytowi nieraz ratuje królestwo zwierząt z opresji. Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby król jegomość musiał kiedyś sam jeden, bez pomocy swego doradcy, władać swoimi poddanymi. Z opowieści Bolombo – a kto to taki, sprawdźcie we wstępie do książki o pełnych chwały czynach Bajbuna – dowiecie się także, z jakiego powodu słoń nie został królem zwierząt, czemu struś nie lata, skąd się wzięły czarne pręgi na skórze zebry oraz róg na nosie nosorożca i dlaczego żyrafa ma taką długą szyję.

Ilustracje Anita Głowińska.

Evik | 2015-04-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Książka bardzo mi się podobała. Aż się uśmiechałam, gdy czytałam o królu Sambie oblizującym się na widok tłustego udźca antylopy. A że antylopa przychodzi do króla z petycją, więc pożreć jej nie wypada. Poza tym dowiedziałam się paru pożytecznych rzeczy, takich jak:
- jak lew został królem zwierząt
- dlaczego zebra ma czarne pręgi na skórze
- dlaczego żyrafa ma długą szyję
- dlaczego hiena płacze po nocach
- dlaczego ichneumon niszczy węże
- dlaczego jeżozwierz ma zamiast sierści kolce
- dlaczego nosorożec ma róg na nosie
- jak krokodyl zdobył wykałaczkę do zębów
- dlaczego szyszkowiec pokryty jest rogową łuską
- dlaczego struś nie lata

Oczywiście jest i doradca króla - szympans Bajbun Mądry. To on pomaga rozwiązywać spory zwierząt.
Polecam czytać z tabletem. Wtedy będzie można sprawdzać, jak dane zwierzę wygląda. Sama nie wiedziałam, że jest tyle rodzajów antylop. A o szyszkowcu nigdy nie słyszałam.

dodawi | 2012-07-05
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci