Na skrzydłach orłów

Wydawnictwo: Amber
On Wings of Eagles
lukas126l

Inne wydania

Iran, ostatnie dni szacha. Kilku pracowników amerykańskiego koncernu trafia do więzienia w Teheranie. Żadne interwencje nie odnoszą skutku, a wobec chwilowego "bezkrólewia" nie ma z kim pertraktować. Ross Perot, właściciel koncernu, postanawia na własną rękę odbić więźniów - zakładników. Jego ekipa, złożona z pracowników spółki i jednego zawodowego komandosa, wkracza do akcji...

Krzysztof Baliński | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Książka zatytułowana „Na skrzydłach orłów” Kena Folleta trafiła do mnie dzięki rekomendacji kolegi. Nie żałuję, że ją wytargałem z bibliotecznej półki, bo jest interesująca, znajduje się w niej wszystko co w tego typu thrillerze opartym na faktach historycznych znaleźć się powinno. W sumie to nie jest zaskoczenie, bo Follet jest dobrym pisarzem, jednak ja jako czytelnik dotychczas interesowałem się powieściami historycznymi tego autora, a warto pod katem poznawczym zainteresować się innego rodzaju działalnością literacką, typu powieści wojenne i thrillery faktograficzne, tego pisarza. Jest to próba udana, z chęcią będę sięgał, po te książki autora.

Mamy tutaj w tej książce rewolucję ajatollaha Chomeiniego w Iranie w 1979 r. , a w tle wydarzenia tuż przed upadkiem szacha Rezy Pahlawie’ego dotyczące uwiezienia dwóch pracowników korporacji EDS z branży IT, byli to pracujący w Iranie na zlecenie tamtejszego ministerstwa zdrowia Paul Chipparone i Bill Gaylord. Zostali oni...

Nitager | 2016-06-30

Do tej powieści trzeba podejść zupełnie inaczej iż do większości książek Folletta. Tu bowiem osądzać można jedynie styl i formę. Treści – w żadnym wypadku, choćby nie wiem jak nam się nie podobała. A wszystko dlatego, że wydarzenia, opisane w tej pozycji, są autentyczne. Zrozumiałe więc, że autor nie miał na nie żadnego wpływu i opisał po prostu to, co wydarzyło się naprawdę, w Iranie, podczas rewolucji.
A wydarzyło się wiele. Oto bowiem monarchia konstytucyjna, z szachem Mohammadem Pahlawim na czele, została obalona przez zwolenników państwa islamskiego, pod przywództwem ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego. I to nie w sposób pokojowy! Cóż więc może na tym tle znaczyć los garstki pracowników amerykańskiego koncernu? Zwłaszcza, że Amerykanie to naturalni wrogowie islamskich fundamentalistów. Aż dziw, że nie zamordowano ich na samym początku…
Szef koncernu, po wyczerpaniu wszelkich możliwości dyplomatycznych, postanowił odbić swoich ludzi. W tym celu zorganizował specjalną wyprawę,...

Beatriz_Aguilar | 2013-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Historia brzmi znajomo... Uwięzieni na drugim końcu świata wśród nieprzyjaznych ludzi, w kraju opanowanym przez rewolucję Amerykanie oraz grupa bohaterskich gości za wszelką cenę dążących do uwolnienia niewinnie przetrzymywanych kolegów.
Czyżby motyw znany z amerykańskiego filmu akcji? Jednego filmu, dwóch, trzech, dziesięciu? Będąc osobą z dystansem podchodzącą do miszmaszu serwowanego przez amerykański przemysł filmowy (a czasem też przez amerykańskich pisarzy, do których Ken Follet oczywiście się nie zalicza) z dość sporym zaskoczeniem przyjęłam informację o autentyczności opisanych przez Folleta wydarzeń. A tu rzeczywiście historia pojmania dwóch pracowników firmy EDS w ogarniętym zamieszkami Iranie oraz szalone i ryzykowne próby ich uwolnienia przez pracodawcę miały miejsce pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku!

O samej książce mogę jednak napisać, że pod względem literackim jest to najmniej interesująca pozycja Folleta, jaką miałam przyjemność czytać. Podczas lektury...

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Follet to jeden z mistrzów takiego gatunku literatury. Akcja w rzeczywistości miała miejsce a książkę świetnie się czyta.

Emerald | 2015-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2015, Biblioteka
Przeczytana: 08 listopada 2015

Czytając tę książkę, ciągle miałam w myślach, że wszystko wydarzyło się naprawdę, bo czasami wydawało się nieprawdopodobne. Nie jest to na pewno najlepsza książka Folletta, nie wciągnęła mnie bez pamięci, ale warto po nią sięgnąć.
Na okładce pojawia się zdanie, że jest to historia "bardziej spektakularna niż ta z 'Operacji Argo'" (którą znamy choćby z filmu Bena Afflecka), ale z tym stwierdzeniem muszę się nie zgodzić.

Jarosław Wróbel | 2015-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2015

Na wskroś amerykański thriller polityczny. Pełno w nim odwołań do "prawdziwych" amerykańskich wartości, czystych jak kryształ bohaterów - dla mnie osobiście trochę zbyt kryształowych - i chociaż powieść oparta jest na faktach postaci są trochę nierealne - właśnie zbyt kryształowe. Follet jakoś tak nie do końca do mnie trafia, jego powieści są zbyt czarno białe, szkoda bo opowiadanie samo w sobie jest bardzo ciekawe, i poznania wydarzeń, które stały się kanwą powieści.

Tomek | 2012-10-12
Przeczytana: 2012 rok

Świetna książka opowiadająca losy firmy EDS, która jeszcze całkiem niedawno istniała również na naszym, polskim rynku. Niestety, w roku 2008 została kupiona przez HP i jak to zwykle bywa - słuch po niej zaginał. Mam przyjaciela, który w niej pracował i opisywał tę pracę zgodnie z duchem w jakim przedstawia to Ken Follet. Czyli fantastyczne miejsce pracy, firma, w której ważni są ludzie a nie słupki na wykresach. Dziś, niestety, takich firm jest coraz mniej, a na rynku dominują bezduszne korporacje, w których człowiek jest tylko zasobem i ręcznikiem do wyżęcia, a nie myślącą istotą, o którą czasem warto powalczyć.

Akcja odbicia uwięzionych pracowników firmy napędzana troską właściciela o swoich ludzi, to coś, czego dziś próżno szukać w świecie, w którym rządzi pieniądz, a wszystkie inne wartości schodzą na daleki plan.

Dawno temu przeczytałem ją z wypiekami na twarzy jako młody chłopak. Dziś czytam ją jako doświadczony zawodowo mężczyzna. I czytam ją zupełnie na nowo, z innymi niż...

Łukasz | 2011-04-20
Na półkach: Przeczytane, Ken Follett
Przeczytana: 2011 rok

Świetna książka. Styl typowy dla Folletta. Historia jest bardzo ciekawa, aż trudno uwierzyć, że to wydarzyło się na prawdę. A wydarzyło się..

AnkaW | 2015-12-20

Gorąco polecam. Akcja książki mnie pochłonęła.

Marta | 2010-12-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Cóż, to książka dla mnie wyjątkowa, bo przywołująca wspomnienia dzieciństwa.To też pierwsza książka Folleta, jaką przeczytałam. A tym wspanialsza, bo opisująca prawdziwą historię.

Znak kryminał 300x500