Zapomnij o Ziemi

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Recall not Earth
Shirkus

Galaktyczna wojna unicestwiła życie na Ziemi. Ocalało tylko kilkuset mężczyzn. Ci ostatni przedstawiciele ludzkości służą jako najemnicy w armiach zwalczających się imperiów. I nie mają złudzeń: umrą bezpotomnie.

Ale nagle pojawia się szansa. Komandor John Braysen wraz ze swoimi żołnierzami staje do ostatniej heroicznej walki ludzkości o przetrwanie...

Krzysiek | 2016-05-04
Przeczytana: 1985 rok

To było pierwsze moje spotkanie z podgatunkiem space opera. Pamiętam, że byłem zauroczony. Kilkakrotnie w swoim życiu wracałem do tej pozycji, choć od tego czasu czytywało się lepsze książki. Jednak ta pozostała w mej pamięci na zawsze. Może niekoniecznie treść, ale odczucia.

Andrzej Akowacz | 2012-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 marca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To prawdziwa fantastyka, nie ten chłam o rycerzykach na konikach i ich czarodziejskich księżniczkach. To fantastyka w starym dobrym stylu. Stylu gwiezdnych wojen. Hiperprzestrzeń, rajdy po całej galaktyce, menażeria obcych. Lasery i bajery. Tajemnicza technologia Klee. Nikt tu nie zastanawia się nad sensem życia i nad tym czy coś jest możliwe. Autor przez chwilę zapędził się w tłumaczenie zasad fizyki działania napędu grawitacyjnego, ale jak przeszedł do hiperprzestrzeni... Na szczęście spasował. Trwa wojna między mocarstwami w galaktyce. Ziemianie co dopiero wychynęli ze swojego maleńkiego świata, a już rozzłościli zarządce jednej prowincji pewnego imperium galaktycznego. Jak zwykle butni nie okazali szacunku większym i potężniejszym. Co spowodowało zagładą ziemi. Zarządcy tej prowincji nie przyszło do głowy, że jest to jedyny świat tej rasy. W efekcie ostało się kilkuset mężczyzn którzy zdołali uciec z masakry. Są to jak się potem okazuje doskonali wojownicy i najemnicy, chętnie...

Ripley | 2014-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Pomysł świetny. Ziemia po zagładzie, a po wszechświecie pętają się męskie niedobitki ludzkości w liczbie kilkuset osobników. Załamani brakiem perspektywy na przedłużenie gatunku topią smutki w narkotycznym odpadzie i pracują jako morderczy najemnicy w wojnie między galaktycznymi imperiami. Aż zaświtała nadzieja, więc rzucają wszystko i stawiając wszystko na jedną kartę, ostatnim rzutem na taśmę, wplątując się w grubą awanturę ruszają na ratunek kobietom. Pięknie!
Szkoda tylko, że nie najlepiej napisane. Krótka książeczka, która mogła by spokojnie rozrosnąć się do kilkutomowej epopei została przez autora pocięta i poszatkowana. Wynurzenia na tematy fizyki niepotrzebnie zwalniają akcję, natomiast akcja miast rozdymać się i puchnąć rwie się i kuleje. Czytałam tą książkę jak brudnopis, szkic który dopiero raczkuje. Szkoda, bo materiał rewelacyjny, tylko słabo skrojony i krzywo zszyty...

Jola | 2015-03-16
Na półkach: Amber, Sprzedane, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2015

McApp doskonale opisuje podróże kosmiczne, walki w przestrzeni kosmicznej i na powierzchniach planet. Trochę gorzej wychodzi mu kreowanie bohaterów i obcych ras, a niektóre obyczajowe wtręty wręcz odrzucają.

Głównego bohatera, Johna Braysena, spotykamy na jakiejś obcej planecie, gdzie tłumi smutki za pomocą tamtejszego narkotyku. Okazuje się, że Ziemia została zatruta śmiertelnym promieniowaniem, wydaje się, że nikt nie ocalał, oprócz niespełna dwustu mężczyzn, którzy w trakcie inwazji Ziemi przebywali na statkach kosmicznych. Teraz resztki rasy ludzkiej służą jako najemnicy na obcych światach lub tułają się po całym wszechświecie. Nagle na jaw wychodzi, że gdzieś przetrwało kilkadziesiąt kobiet. Wizja przedłużenia gatunku korci Braysena, więc rozpoczyna misję mającą odnaleźć zaginione kobiety.

Historia jest naprawdę fajna, angażuje czytelnika. Co jest więc nie tak? Ano diabeł tkwi w szczegółach.

Po pierwsze: obce rasy. Pomimo tego, że autor starał się ich jakoś anatomicznie...

Wojciech Kosinski | 2010-12-13
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Pewnego dnia, sto lat temu kiedy jeszcze na księdza mówiłem zorro a na telewizor bibizolt, mój starszy brat wszedł do mojego pokoju i opowiedział mi o książce którą właśnie skończył czytać. Opowieść wywarła na mnie wielkie wrażenie. Wtedy byłem jeszcze za młody aby samemu sięgnąć bo rzeczoną książkę ale pamięć o niej pozostała ze mną na długo. Co jakiś czas w różnych momentach życia przypominałem sobie o niej, nie pamiętając dokładnie tytułu ani autora. Niedawno całkiem przypadkiem wpadła mi w ręce i od razu postanowiłem ją przeczytać.
Pomimo że wydarzenia w niej opisywane mogą przytłoczyć swoim ciężarem to czyta się ją dość łatwo i swobodnie.
Mając na uwadze powyższe, zbyt wiele oczekiwałem po "Zapomnij o ziemi". W wyobraźni wytworzyłem sobie ten specyficzny rodzaj ideału pielęgnowany przez lata i podsycany gasnącymi wspomnieniami opowieści starszego brata. Ja się lekko rozczarowałem ale każdy kto zacznie ją czytać bez bagażu wspomnień jak moje nie powinien żałować.
Generalnie...

Robevil | 2014-11-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Wieki temu..
Bedąc siedmioletnim dzieciakiem dorwałem sie do "Fantastyki" brata i nagle pojawiło się "Zapomnij o ziemi".
Jest to jedno z najciekawszych opowiedań (albowiem nie rozwinęło się w piękną powieść)jakie miałem okazję przeczytać.
Niesamowity wątek najemnych zrozpaczonych degenaratów ziemskich, walczacych aby zapomniec i zginąć, którym nagle nieznany wczesniej zbawca ofiaruje nadzieję na odrodzenie.
Dodatkowo całkiem ładna oprawa w rasy obce ,sceny walki krązowników kosmicznych,niewiarygodne zakończenie czyli jednym słowem sience fiction z klasą.
Aby być obiektywnym dopracowanie i rozwinęcie niektórch części-pomogłoby zdecydowanie, ale i tak opowieść na plus.

Sławomir | 2015-03-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2015

Nic nowego do gatunku nie wnosi, jest zbyt krótka i pobieżna, w sumie nawet jest nieco monotonna i płaska. Jednak napisana sprawnie i czyta się dobrze. Ale jakoś tak super to się przy nie nie bawiłem.

Karol | 2014-07-12

Kiedyś strasznie mnie jarała ta nowela. Niedawno do niej wróciłem i niestety trąci myszką.

Marta | 2015-07-21

Rewelacyjna książka. Historia w niej opowiedziana jest naprawdę intewresującą, temat jest mega ciekawy. Opowieść jest pełna zwrotów akcji, SF w prawdziwym niepodrabialnym stylu. Uwielbiam ten typ SF gdzie dużo się dzieje, gdzie jest dużo obcych ale takich dopracowanych pełnych życia i nie szablonowych, konfliktów, intryg ale tych mądrych z polotem. Historia od początku do końca poprowadzona jest po mistrzowsku. Nasuwa mi się skojarzenie z Diuną nie wiem czemu ale trochę tak może dzięki tej plastyczności, odrębnych charakterach postaci (mimo, że jest ich tam dosyć duo to każdy ma rys indywidualny nie robiony na jedno kopyto). Koniec też jest zadowalający. Bardzo bym chciała przeczytać coś jeszcze tego pisarza, bo mi się naprawdę bardzo podobał.

Anna Bugaj-Słowik | 2011-01-29
Przeczytana: sierpień 2007

Kolejne fantasy które mi się podobało choć myślałam ,że to gatunek nie dla mnie.