Rok 1989 Koniec Społeczeństwa Nieobywatelskiego

Wydawnictwo: Świat Książki
historyczna

Dwadzieścia lat temu doszło do „Jesieni Ludów”. Na podstawie trzech różnych rodzajów rewolucji – w Polsce, NRD i Rumunii, gdzie polała się krew – książka analizuje mechanizmy ostatecznego upadku komunistycznych władz. Autorzy udowadniają tezę, że tzw. społeczeństwa obywatelskie nie mogły obalić socjalizmu dlatego, że w naszych krajach po prostu nie istniały. To raczej komuniści sami doprowadzili się do upadku nieudolnymi rządami.

Dubenschmitz | 2014-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Przyzwoite kompendium wiedzy na temat przemian w bloku państw socjalistycznych. Należy jednak pamiętać, że Gross nie jest historykiem i dlatego książka odbiega od typowych opracowań. Warto przeczytać dla przypomnienia.

Ryjek | 2011-07-09
Przeczytana: czerwiec 2011

Pewnie sama z siebie nie przeczytałabym tej książki od deski do deski. Musiałam jednak napisać jej recenzję na lekcję historii, no i nie miałam wyjścia.
Na szczęście wybór książki był trafny. Szybko przekonałam się, że pisanie tej pracy nie będzie przykrym obowiązkiem. Dzięki tej lekturze czułam, że naprawdę dowiaduję się nowych rzeczy, które sprawiają, że lepiej rozumiem powojenną historię.
Autor stara się zrozumieć przyczyny upadku systemu komunistycznego w trzech krajach: Rumunii, PRL-u i NRD. Są to jego różne rozważania, często dość chaotyczne, porozrzucane. Bywa, że autor zaczyna jeden wątek, nie kończy go, potem do niego wraca. Czasem jest to strasznie skomplikowane i przypomina bełkot. Ale właściwie można to zaliczyć jako plus. Ta książka nie jest takim typowym, suchym, historycznym żargonem. Każdy może ją przeczytać, zrozumieć i dowiedzieć się nowych rzeczy. Naprawdę, narracja poprowadzona jest w dobry sposób, tak że ta książka nawet wciąga.
Nie polecam na pewno tym,...

Rydzek | 2013-08-01
Przeczytana: 2013 rok

Ukazanie upadku komunizmu w Europie w różnych państwach. Bez rewelacji, solidna książka.

Mayfair | 2015-07-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2015