Uwięziony świat. W poszukiwaniu słońca

Wydawnictwo: Solaris
Cageworld: Search for the Sun
Uwięziony, świat
dona

Pierwszy tom trylogii Cageworld. Zeus, bo tak nazwano to największe dzieło rąk ludzkich buduje - przy pomocy skonstruowanych przez siebie maszyn - koncentryczne powłoki otaczające Słońce. W tych powłokach buduje tysiące sztucznych, uwięzionych światów - kalderoidów, a także zaludnia same powłoki i kieruje na nie miliardy ludzi.

Jale | 2016-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2016

Książka tak straszna jak jej okładka. Kicz poplątany z - niestety - grafomanią, co jest o tyle niezrozumiałe, że przecież znane u nas "Formy chaosu" i "Broń chaosu" tego samego autora były przesympatycznymi space operami. Po prostu dramat.

Fabuła - klasycznie jak na pozbawioną większych ambicji kosmiczną przygodówę - cechuje się ogromnym rozmachem i mnóstwem pomysłów co najmniej szalonych. Bo oto pewien bogacz w formie głowy na metalowym, mobilnym pudle, najmuje ekipę śmiałków, którzy ruszą unikalnym statkiem eksplorować Układ Słoneczny, diametralnie przemodelowany w ciągu poprzednich tysiącleci i posiadający teraz zamiast planet tzw. powłoki, czyli gigantyczne sferyczne twory, zamieszkane po wewnętrznej stronie przez mnożących się na potęgę ludzi. Bohaterowie zwiedzają więc kolejne powłoki, przyglądają się tzw. kalderoidom, czyli wtopionym w powłoki - trochę na zasadzie kulek łożyskowych - całym planetom, przeżywając po drodze różne przygody i żywiąc nadzieję, że dotrą do...

Jabuilo | 2015-07-26
Severian | 2013-09-07