Na skróty przez czas. Czy nadchodzi era komputerów kwantowych?

Okładka książki Na skróty przez czas. Czy nadchodzi era komputerów kwantowych? George Johnson
Okładka książki Na skróty przez czas. Czy nadchodzi era komputerów kwantowych?
George Johnson Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki informatyka, matematyka
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
informatyka, matematyka
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
A shortcut through time
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2005-04-26
Data 1. wyd. pol.:
2005-04-26
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8373379673
Tłumacz:
Krzysztof Masłowski
Tagi:
komputery kwantowe mechanika kwantowa
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Załamanie chaosu. Odkrywanie prostoty w złożonym świecie Jack Cohen, Ian Stewart
Ocena 6,7
Załamanie chao... Jack Cohen, Ian Ste...
Okładka książki Na barkach gigantów. Wielcy badacze i ich odkrycia od Archimedesa do DNA Melvyn Bragg, Ruth Gardiner
Ocena 6,8
Na barkach gig... Melvyn Bragg, Ruth ...
Okładka książki W poszukiwaniu harmonii. Wariacje na tematy z fizyki współczesnej Betsy Devine, Frank Wilczek
Ocena 7,6
W poszukiwaniu... Betsy Devine, Frank...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
155
122

Na półkach: ,

Kwantowe bajanie
Książkę tę należy oceniać na dwóch poziomach: pod względem jakości polskiego wydania i pod względem jakości myśli autora. Pierwsza kwestia nie rysuje się różowo, co poważnie utrudnia odbiór autorskiego przekazu. Sądząc po "liście płac" zamieszczonej na stronie zatytułowej, książka Johnsona w ogóle nie miała korekty językowej... I to niestety widać. Już lektura kilkunastu stron pozwala znaleźć nieco błędów stylistycznych, których nie można bynajmniej uznać za specyficzne środki wyrazu, stosowane przez autora czy tłumacza. Także poziom samej redakcji woła o pomstę do nieba, ponieważ "przepuszczono" w druku liczne błędy techniczne, które doprowadziły do wygenerowania zdecydowanie nadmiernej liczby błędów rzeczowych. Na przykład w jednym z przypisów przy opisie przedrostka (a nie przyrostka, jak w tekście!) "tera" wykładnik potęgowy spadł do poziomu normalnego tekstu i zamiast 10 do potęgi 12 powstała liczba 1012. Spadające potęgi straszą jeszcze kilkakrotnie, dając na przykład komiczną równość 70 = 1, podczas gdy chodzi o to, że 7 podniesione do potęgi zerowej jest równe 1. Drugą kwestią jest poziom merytoryczny, który również zbyt wysoki nie jest. Autor czyni liczne uproszczenia, które można zaakceptować jako próby przybliżenia opisywanych zagadnień czytelnikowi mniej zorientowanemu w naukach ścisłych. Nie można jednak upraszczać kosztem naukowej poprawności! Johnsonowi zdarza się zapomnieć o tak podstawowych prawach mechaniki kwantowej, jak zakaz Pauliego i zasada nieoznaczoności Heisenberga! Wśród bzdur stworzonych przez autora znalazły się też np. "cząsteczka DNA przypominająca kabel telefoniczny" (w rzeczywistości wygląda ona jak pas skręcony względem osi podłużnej) oraz "człowiek z tlenku węgla, zbudowany z atomów CO" (!!!). Dziedzina opisana w książce - czyli komputery kwantowe - jest wysoce spekulatywna i nie może się pochwalić wieloma sukcesami. Autor przedstawia wobec tego głównie pobożne życzenia naukowców, którzy roztaczają przed nami oszałamiające perspektywy, jakie wynikłyby z zaprzęgnięcia świata kwantów do wykonywania czegoś tak użytecznego, jak obliczenia. Perspektywy osiągnięcia tego celu są jednak - przynajmniej w najbliższej przyszłości - zdecydowanie nikłe. Czytać na własne ryzyko.

Kwantowe bajanie
Książkę tę należy oceniać na dwóch poziomach: pod względem jakości polskiego wydania i pod względem jakości myśli autora. Pierwsza kwestia nie rysuje się różowo, co poważnie utrudnia odbiór autorskiego przekazu. Sądząc po "liście płac" zamieszczonej na stronie zatytułowej, książka Johnsona w ogóle nie miała korekty językowej... I to niestety widać. Już...

więcej Pokaż mimo to

avatar
615
204

Na półkach: ,

Trochę na temat układów logicznych, historii komputerów, fizyki kwantowej. Wszystko to połączone spójnie i zaopatrzone w dużą ilość ilustracji. Bardzo dobra pozycja popularnonaukowa.

Trochę na temat układów logicznych, historii komputerów, fizyki kwantowej. Wszystko to połączone spójnie i zaopatrzone w dużą ilość ilustracji. Bardzo dobra pozycja popularnonaukowa.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    84
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    19
  • Na ścieżkach nauki
    6
  • Popularnonaukowe
    5
  • Informatyka
    3
  • Nauka
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Chcę kupić
    2
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na skróty przez czas. Czy nadchodzi era komputerów kwantowych?


Podobne książki

Przeczytaj także