Na skróty przez czas. Czy nadchodzi era komputerów kwantowych?

Tłumaczenie: Krzysztof Masłowski
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A shortcut through time
yokopoko

Choć badania nad komputerami kwantowymi znajdują się wciąż w początkowym stadium manipulacji pojedynczymi atomami, nie są one już wyłącznie naukową mrzonką, a ich era nadejdzie zapewne prędzej, niż nam się wydaje, zważywszy szybkość postępu techniki komputerowej, nawet jeżeli znane prawo Moore'a nie jest do końca słuszne. Już teraz warto się zastanowić nad rewolucyjnymi skutkami, jakie wywoła pojawienie się tak potężnych narzędzi obliczeniowych - od praktycznych, jak kres klasycznych szyfrów i zabezpieczeń, po filozoficzne, jak zatarcie granicy między obliczeniami a rzeczywistością, światem i jego poznaniem. Właśnie refleksja nad sposobami i ograniczeniami ludzkiego poznania powinna stać się udziałem czytelnika tej zajmującej książki. George Johnson po mistrzowsku wprowadza laika w niezwykły świat komputerów. Nie skupia się jednak na ich obecnym kształcie, lecz traktuje komputer przede wszystkim jako ogólną ideę, która może być realizowana na rozmaite sposoby, nawet za pomocą drewnianych patyczków dziecięcej układanki.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Krzysztof_g | 2013-08-18

Trochę na temat układów logicznych, historii komputerów, fizyki kwantowej. Wszystko to połączone spójnie i zaopatrzone w dużą ilość ilustracji. Bardzo dobra pozycja popularnonaukowa.

walek20 | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017