Seks w królewskich alkowach

978-83-7399-366-2
skandale historii, seks, erotyzm
historia
Łukasz Kuć

Spojrzenie na historię poprzez pryzmat erotycznego życia władców. Plejada erotomanów, impotentów, homoseksualistów, także ich żon: niekiedy nieszczęśliwych i neurotycznych, często nimfomanek i ladacznic. Tajemne dzieje królewskich alków, miejsca rozszalałych namiętności i druzgocących porażek.

ChicaDeAyer | 2013-08-22
Przeczytana: 2011 rok

To moje drugie spotkanie z twórczością p. Watały i z żalem muszę przyznać, że wcale nie bardziej udane. Przy lekturze jej poprzedniego dzieła miałam wiele obiekcji, ale myślałam, iż autorka będzie uczyć się na własnych błędach i weźmie wszelkie krytyczne uwagi do serca. Myliłam się.

Znowu jest bardzo niechlujne, chaotycznie - ot, bez ładu i składu. Pozorny podział książki na podrozdziały wcale sprawy nie załatwia, zwłaszcza że kilka historii jest powielanych na dalszych kartach publikacji. Liczne błędy merytoryczne i pomyłki w materii historycznej także tego "dzieła" nie obronią. Styl i silenie się na rubaszność pozostawiają wiele do życzenia, bo chwilami ociera się to rynsztok a nie poważną publikację. No ale jako godną uwagi pozycję dyskwalifikuje oprócz tego wszystkiego fakt, iż autorka nie podała źródeł. Chyba że mam w takich kategoriach traktować bibliografię - wtedy wygląda mi to na pracę odtwórczą i zwykłe lenistwo: bo autorzy z pewnością z jakichś materiałów korzystali...

bewelka86 | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Królewskie alkowy i ich sekrety od zawsze były tematem, który wzbudzał ciekawość i niemałą sensację. O życiu erotycznym wielkich władców krążyło wiele historii, bardziej lub mniej prawdopodobnych. Powstały dziesiątki filmów i powieści na ten temat, jednak nie zawsze przedstawiony obraz odpowiadał prawdzie, gdyż zarówno w kinie jak i beletrystyce rządzi fikcja. Pozycji popularnonaukowych na ten temat nie brakuje, toteż kiedy w mojej bibliotece pojawiła się książka Elwiry Watały "Seks w królewskich alkowach", skusiłam się na jej wypożyczenie.

Już od pierwszych stron (a nawet zdań!) specyficzny język i styl zwróciły moją uwagę. Owszem, temat może nie należy do najpoważniejszych, ale sposób, w jaki został on zaprezentowany z początku trochę mnie raził, a z każdą kolejną stroną szokował i zniesmaczał coraz bardziej. W zamierzeniu Autorki, styl narracji miał być połączeniem gawędy i akademickiego (sic!) wywodu... Chyba nie do końca jej się to udało. Cały tekst przesycony jest...

Kokosanka | 2013-03-03
Przeczytana: 03 marca 2013

Pani Watała chyba się trochę pogubiła.Jest to najgorsza jej książka jaką czytałam. Spokojnie mogłaby byc napisana na 100 stronach, gdyż powtórzeń jest w niej od liku..na jednej stronie pisze o czymś, by za 10 stron napisac o danym królu dokładnie to samo, tylko ubierając w inne słowa lub ba, nawet w te same słowa. W książce jest też dużo sprzeczności. Nie byłam w stanie zapamiętac wszystkich "postaci", bo tego to się chyba nikt nie doliczy, ale jedna sytuacja zapadła mi w pamiec. Kończąc pewien rodział Pani Watała pisze, że król taki i taki nie kochał swoich dzieci, po czym rozpoczyna drugi rozdział od zdania, że ten sam król bardzo je kochał..No to w końcu jak?Dziękuję bardzo, nie dotrwałam do końca tak mnie zmęczył "Seks w królewskich alkowach"

Elżbieta | 2015-11-24
Przeczytana: czerwiec 2014

Interesujący temat okropnie opisany.
Nie wiem skąd pomysł autorki, żeby w niektórych przypadkach posługiwać się językiem tak dosadnym i wulgarnym, że aż ociera się o rynsztok. Przyznaję, że ja byłam tym zniesmaczona i po dobrnięciu do ostatniej strony powiedziałam sobie: "Nigdy więcej!". Niestety dla p. Watały, ale ja od literatury nawet nie najwyższych lotów oczekuję języka poprawnego i powszechnie akceptowanego, a niektóre z fragmentów jej książki zwyczajnie wprawiały mnie w zażenowanie i czułabym się mocno zawstydzona, gdybym chciała/musiała je komuś zacytować.
Niektóre historie były mi już znane, ale inne stanowiły nowość i mogłyby być pasjonującą lekturą, gdyby nie ten nieszczęsny język, który razi, zniesmacza i przeszkadza w czytaniu...
Poza stylem, w jakim napisano tę pozycję nie do końca zadowolona jestem też z tematycznych przeskoków i powtórzeń. Przez to całość wydała mi się dość chaotyczna pomimo podziału na rozdziały.
Jest to moje pierwsze spotkanie z tą pisarką i...

werka777 | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Książki historyczne raczej nie znajdują uznania wśród szerokiego grona czytelników. O tym, co było, lubią dowiadywać się tylko nieliczni, bo wymyślne powieści o miłości są o wiele ciekawsze, aniżeli nazwiska władców, daty, przebieg wojen czy też opis dynastii. Mówiąc o przeszłości, zazwyczaj przedstawiane są sylwetki władców. Czasami można dowiedzieć się o nich czegoś interesującego, ale zazwyczaj są to informacje, które raczej nie wywołują wielkiej sensacji. Co innego, kiedy mowa o ich sprawach łóżkowych… No właśnie. O seksie w królewskich alkowach nie uczą w szkole. Nie przeczytamy o nim także w przeciętnej literaturze historycznej. Elwira Watała, autorka wielu książek podejmujących kontrowersyjne tematy, ma do zaoferowania coś, co może wzbudzić zainteresowanie niejednej osoby. „Seks w królewskich alkowach” to książka, która prowadzi wprost do sypialni potężnych władców, gdzie przez dziurkę od klucza można dowiedzieć się o wielu niezwykle ciekawych sprawach. Jak zatem wyglądało...

macrac1068 | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Temat wdzięczny , ale specyficznie opisany przez autorkę.
1. Chaos tematyczny (przeskoki tematyczne , powtórki wątków)
2. Wulgarny język (pomimo cytatów autorka przesadziła, jakby upajała się plebejskim językiem.)
3. Oprócz wulgaryzmów autorka stosuje "wstawki" młodzieżowe/współczesne (i to już przesada-pisanie że Ludwik ..... np. leci sobie w kulki nie pasuje)
Wolałbym kilka opisanych w sposób rzetelny, najbardziej charakterystycznych postaci niż ten dość wielowatkowy przekrój historyczny w wykonaniu autorki.

kroofy | 2012-10-23
Przeczytana: 2011 rok

książka nudna jak flaki z olejem, niestety.

Druga z książek Watały, którą zakupiłam dawno temu. Być może miałam nadzieję, że autorka się nieco ogarnie i odda do rąk czytelnika coś co bardziej zasługuje na poświecenie jego cennego czasu. Jednak jak wiadomo - nadzieja matką głupich to i ja się zawiodłam.

Karina | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Moje drugie spotkanie z tą autorką. Nie pamiętałam już wrażeń z pierwszej, ale po tej, na pewno już do niej nie sięgnę. Straszny chaos i sporo pomyłek w datach.

Maciej Guzikowski | 2016-01-07
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Interesująca, aczkolwiek napisana bardzo chaotycznie.