"Góra-Dolina" Adolf Pilch

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-391-4
Łukasz Kuć

Biografia nieprzeciętnego żołnierza, cichociemnego, którego los rzucił na Nowogródczyznę, na teren Puszczy Nalibockiej, w niezwykle trudne warunki bytowania i walki. W miastach rządzili Niemcy, w lesie grupy rozbitków armii sowieckiej. Trudne współdziałanie z Sowietami skończyło się na rozkaz Moskwy 1 grudnia 1943 r. rozbrojeniem i częściowym wymordowaniem polskich partyzantów. W lipcu 1944 r....

W lipcu 1944 r. zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie wycofało się do Puszczy Kampinoskiej. Złożyło daninę krwi w zwycięskich walkach na terenie Rzeczypospolitej Kampinoskiej, na przedpolu Dworca Gdańskiego i ataku na bielańskie lotnisko. Po klęsce pod Jaktorowem „Dolina” walczył w szeregach 25. pułku piechoty Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej, a od 9 listopada 1944 r. po jego rozwiązaniu, w samodzielnie działającym szwadronie kawalerii. Po wejściu Sowietów urlopował żołnierzy. Po wojnie zamieszkał w Anglii. Zmarł w Londynie 26 stycznia 2000 r.

Karotka | 2016-04-27
aalina83 | 2014-03-18