Gwiezdne dziedzictwo

Inherit the stars
837082157X
Gwiezdne, dziedzictwo
dona

"- To są klatki z filmu - powiedział Caldwell. Ostatnia pokazywała otwór w skale, szerokości około pięciu stóp. - Takie otwory nie są nieznane na Księżycu, lecz występują na tyle rzadko, by zachęcić naszych ludzi do przyjrzenia się z bliska. Wewnątrz był bałagan. Ale kiedy zaczęli się dokładnie rozglądać, natrafili na coś naprawdę niezwykłego. Pod spodem znaleźli ciało... martwe! Otóż, panowie... On zmarł ponad pięćdziesiąt tysięcy lat temu!." [z okładki]

Kesser | 2014-07-10

Książka, choć dawno temu wydana i bazowana na nieaktualnych już dziś teoriach odnośnie Układu Słonecznego nadal jest oraz jej dwie kolejne części, dziełem wartym uwagi każdego fana SF. Wątek opiera się na tajemnicy i konfliktujących się faktach naukowych, a historia jest spójna i dobrze przemyślana. Czyta się to po prostu niesamowicie. Najlepsze było jednak to, jak pokazane jest, iż cudów nie ma i nie da się dojść do pewnych rzeczy bez ciężkiej pracy, czy jakiegoś punktu zaczepienia.

Nefele | 2014-02-01
Przeczytana: październik 2013

Po książkę sięgnęłam z lekką obawą, bo nigdy dotąd nie nie czytałam SF. I... całkowicie mnie pochłonęła. Pisana w latach 70tych ubiegłego wieku - a czyta się ją, jakby powstała wczoraj. Opowieść o Lunarianach i Gigantach wciąga, i gdyby nie opary papierosowego dymu, które otaczają ciągle głównych bohaterów, nic nie wskazywałoby na to, że autor tworzył ją czterdzieści lat temu ;) Są intrygi i wątki sensacyjne, czasem też przychodzi do głowy refleksja, czy nasz świat zdąża aby na pewno w dobrym kierunku. Dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała styczności z fantastyką - znakomity wstęp do przygody z tym rodzajem literatury.

Marcin Badtke | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Trochę podobna do książki Benforda, ale bardziej 'naukowa'. O ile Benford skupiał się na aspekcie ludzkim, Hogan skupia się na podejściu naukowym. Najciekawsze, że są to naukowcy z różnych dziedzin. Wprawdzie ja domyśliłem się wcześniej niż główny bohater, ale to pewnie autor specjalnie to tak zaaranżował ;-) Książka stara (1977), ale nie zestarzała się aż tak bardzo. Może Hogan nie jest wizjonerem, ale pomysły techniczne wcale aktualne. Czuć inżynierskie wykształcenie. Pomysł na fabułę całkiem ciekawy. Miłe czytadło, ale nie jestem pewien czy sięgnę po następne tomy.

tzeentch | 2014-09-14

Genialna pod każdym względem. Moje absolutne TOP 3 jeśli chodzi o SF