Traktat o historii religii

Wydawnictwo: Aletheia
Traité d'histoire des religions
religia
kasia2409

Traktat o historii religii należy do pierwszych, obok m.in. technik jogi, dzieł Mircei Eliadego, jakie ukazały się we Francji, gdy ten rumuński religioznawca i pisarz definitywnie wybrał emigrację. Napisany jeszcze po rumuńsku, stanowi prawdziwy rezerwuar tematów, jakie autor podejmował później w swoich francuskich publikacjach.

librumlegens | 2015-05-08
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Trudno się rozmawia o religii. Ciężko uchwycić temat na tyle subtelnie by nie epatować ślepą wszechwiedzą ignoranta, a jednocześnie umieć zdystansować się doń na tyle by móc obiektywnie przeprowadzić analizę nawet własnego ciężaru doświadczeń. Trudno jest wreszcie dobrać odpowiednie słowa do przeprowadzenia takowego dyskursu (kłaniają się problemy filozofii języka i „nazywania”). Próba naszkicowania problemu, a następnie skompilowania i usystematyzowania wiedzy zebranej z wielu różnorakich źródeł i to jeszcze w takim temacie wydaje się być wręcz paraliżująca. Mircei Eliademu jednak ta sztuka się udała i to w doprawdy niewielkim formatem dziele.

(...)osobiście niemal fizycznie odczułem uderzenia i przypływy palących i nie czekających ugaszenia strumieni pomysłów, które niejednokrotnie odrywały mnie na długie minuty od lektury. Z drugiej strony mam świadomość, że dla nie jednego książka nie będzie specjalnie porywająca (jest to w końcu dzieło naukowe, napisane adekwatnym językiem), ...

Lena | 2012-08-07
Przeczytana: 2002 rok

Moja pierwsza książka Eliadego - przeczytana z obowiązku na egzamin, a wywołała lawinę czytelniczą :) O autorze, jego książkach ciężko mi napisać - bo każdy zachwyt jest banalny kiedy go próbować streścić, a Eliade na zachwyt największy zasługuje. I nie jest ważne czy mowa o jego książkach fabularnych czy publikacjach naukowych.

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 09 lipca 2013

Na pierwszy rzut oka może się wydawać że to taka Historia wierzeń i idei religijnych w pigułce. Jednak po pierwsze stanowi dobry wstęp do pozostałych książek Eliadego, po drugie jest znakomitym (obok Potęgi mitu Campbella) wprowadzeniem do religioznawstwa dla kompletnych laików, po trzecie zaś, stanowi dosyć szczegółową analizę rozwoju (ewolucji) poszczególnych typów bóstw (solarnych, lunarnych, akwatycznych, chtonicznych – Matki Ziemi itd.). I mówi o czymś zupełnie innym niż Historia wierzeń i idei religijnych (o tym niżej). W każdym bądź razie jest to pozycja absolutnie kanoniczna w dziedzinie religioznawstwa, którą powinno się wprowadzić jako lekturę obowiązkową w liceach, albo chociaż na wszelkich studiach humanistycznych.

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 08 listopada 1970

Klasyczna pozycja, którą powinno się znać tak jak np. "Pismo Święte"...

Trithemius | 2016-07-10
Na półkach: Religia, Posiadam, Przeczytane