Życie na krawędzi. Rozwój cywilizacji i zagłada gatunków

Tłumaczenie: Jakub Szacki
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Life in the balance. Humanity and the biodiversity crisis
ewolucja, biologia
yokopoko

"Życie na krawędzi" jest opowieścią o oszałamiającym bogactwie przyrody oraz o zagrożeniach, jakie dla całego ożywionego świata stwarza rozwój cywilizacji. Jej autor, Niles Eldredge, to znakomitość w dziedzinie paleontologii i biologii ewolucyjnej. Jest twórcą, wraz ze słynnym paleontologiem amerykańskim Stephenem Jayem Gouldem, teorii punktualizmu, która wzbudziła głębokie poruszenie w kręgach naukowych i do dziś stanowi przedmiot gorących sporów. Najnowsza, pięknie ilustrowana książka Nilesa Eldredge'a opisuje różnorodność życia na naszej planecie i rządzące nim prawa. Zachwytowi nad istniejącym dziś światem towarzyszy niepokój o to, co czeka go w przyszłości.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

| 2011-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Z jednej strony zachwyca pięknem skomplikowanych systemów przyrody, z drugiej zasmuca opisami działalności człowieka. Jedna z tych książek, po którą powinien sięgnąć każdy - nie jest długa i co ważne moim zdaniem, nie jest "fanatyczna" a "racjonalna". Istnieje szansa, że wielu czytelnikom w głowie na dłużej zapisze się myśl o tym, że warto gruntownie i racjonalnie przemyśleć każdą decyzję, którą podejmujemy, bo później może nie być już okazji aby naprawić swój błąd.

metalzul86 | 2015-12-25
Przeczytana: grudzień 2015