Pływ

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Flux
Pływ
dona

Akcja powieści toczy się na planecie zamieszkanej przez maleńkie istoty, których biologia całkowicie różni się od ludzkiej. Jednak ich uczucia, marzenia i lęki są takie same jak każdej istoty ludzkiej. Pewnego dnia stają oni do walki z - w ich wyobrażeniu - bogami, tzw. Xeelee. Tylko od ich wytrwałości i hartu ducha zależy, czy przetrwają nasilające się ataki na ich słońce.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Kolejny tom z cyklu xeelee i kolejne zaskoczenie. Tym razem Baxter wykoncypował świat ludzi, a w zasadzie mikro-ludzi, w gwieździe neutronowej. Pojawiają się tutaj dwa główne założenia świata przedstawionego: pulsar i człowiek kwantowy.
Dlaczego kwantowy? A czy ktoś byłby w stanie dostrzec gołym okiem człowieka o wielkości 1/100 milimetra?:) Gdzie odległość kilku metrów urasta do rangi podróży na koniec świata. Gdzie możliwość życia w gwieździe neutronowej ogranicza się do kilku metrów szerokości tzw. płaszcza, czyli warstwy pomiędzy skorupą gwiazdy (otoczka zewnętrzna), a materią rdzeniową (gwiazda neutronowa w teorii ma średnicę kilkunastu kilometrów, gdzie przytłaczającą większość stanowi supergęste jądro hiperonowe).
Dużo tutaj typowej s-f, w końcówce przechodzącej w klasyczną space operę, niemniej przez większość książki wizja ludzkości żyjącej w pulsarze jest moim skromnym zdaniem mocno z gatunku fantasy. Baxter co prawda skrupulatnie wyjaśnia biologię takich mikroskopijnych...

Kacper Kieć | 2016-11-01

Mieszane mam uczucia. Lubię tego autora ale konkretnie ta książka wydała mi się dość monotonna. Mimo szczegółowych opisów świata, postaci i całej fabuły wyobraźnia moja nie potrafiła mi pomóc w przyjemności czytania tej książki.

zieloniutki | 2016-09-05
Zbychor | 2016-06-29