Pierwszy i jedyny z Tanith

Wydawnictwo: Copernicus
First and Only
838675818X
dona

W mrocznej, gotyckiej przyszłości świata Warhammer, w roku 40 000 ludzkość znajduje się na krawędzi zagłady. Imperium, walczące o przetrwanie w galaktyce, stawia czoło wciąż nowym niebezpieczeństwom. W skażonych przez Chaos Światach Sabatu, Imperialny Komisarz Ibram Gaunt musi walczyć zarówno z legionami Chaosu jak i wewnętrznymi starciami między regimentami. "Pierwszy i Jedyny z Tanith" jest...

"Pierwszy i Jedyny z Tanith" jest epicką opowiścią o planetarnych podbojach, wielkich ambicjach, zdradzie i honorze.

źródło opisu: [Copernicus Corporation, 2000]

źródło okładki: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/dan_abnett/...»

Stado Żubrów | 2014-09-19
Przeczytana: 19 września 2014

"Pierwszy i jedyny z Tanith" autostwa Dana Abnetta to książka, której akcja rozgrywa się w jakże fascynującym i rozbudowanym świecie Warhammera 40.000, znanego głównie z gier, zarówno tych bitewniakowych, jak i RPG. Oba typy gier fanów mają mnóstwo, podobnie jak sam Warhammer. Akcja Warhammera 40k toczy się w dalekiej przyszłości, gdzie podróże między planetarne są chlebem powszednim, a złoty tron na Terrze (Ziemi) zajmuje Wielki Imperator. Ludziom zaś zagrażają poplecznicy Chaosu, heretycy z którymi toczone są liczne bitwy. Tak więc, świat już czeka na umieszczenie w nim swoich bohaterów i wymyślenie ciekawej i wciągającej fabuły. Pierwszy tom cyklu "Duchy Gaunta" taką fabułę właśnie posiada.

Opowieść ze strony na stronę robi się coraz ciekawsza. Autor dość szczegółowo opisuje bitwy, jednak dla osób obeznanych w świecie WH40k nie powinno być to nic dziwnego. Nie można powiedzieć, że całość książki to jedna, wielka, mówiąc kolokwialnie, rozpierducha. Główna postać, wykreowana...

tracik | 2014-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Uwielbiam książki z uniwersum WH40k. Mroczny ciężki klimat to jest co najbardziej cenie w tych książkach. Pierwszy i Jedyny z Tanith to moja pierwsza książka z uniwersum WH40k. Pokazuje świat od strony Gwardzistów, więc nie przeczytamy tu o wojownikach którzy w boju zabijają setki przeciwników. Jest to świetna książka o mrocznym klimacie, świetnych opisach batalistycznych a także o fabule która potrafi zaskoczyć.

Kuźnia-Opowieści | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Uniwersum Warhammera 40k jest jednym z najbogatszych tworów s-f na świeci, bez wstydu mogącym równać się z Gwiezdnymi Wojnami, o Star Treku czy Babylonie 5 nie wspominając. Jest to tyle wielkie osiągnięcie, że nie może swojego rozwoju oprzeć na kasowych filmach czy kultowych serialach. Jego podstawą są gry i właśnie powieści.

Tym bardziej dziwi więc fakt, że ciężko znaleźć opowieści z tego świata, które mogłyby służyć za punkt zaczepienia dla nowych czytelników. Jak każdy gracz „Dawn of War” może zaświadczyć, Wh40k zwykle na „dzieńdobry” wrzuca odbiorcę na głęboką wodę: Adeptus Astartes, Inkwizycja, specyficzne orki, Chaos, święty Imperator itd.

Wobec powyższego to właśnie cykl o Gauntcie jest często proponowany jako książki w miarę bezboleśnie wprowadzające czytelników. Sprawdźmy, czy tak jest w istocie.

Fabuła i klimat:

Na fabułę „Pierwszego i Jedynego” składają się dwa wątki główne. W pierwszym nasi bohaterowie uczestniczą w jednej z niezliczonych wojen 41-szego tysiąclecia....

Marek Jaros | 2012-10-24

Bardzo przyjemnie się czyta - trąci trochę "Czarną Kompanią" ze względu na formę narracji i sposób ukazania bohaterów. Głównie dla fanów uniwersum WH40K - Abnett stosuje całkiem sporo skrótów myślowych, które mogą być trudne do rozszyfrowania dla czytelnika nie zaznajomionego z realiami świata 41. milenium.

Nobbs | 2011-06-01

Szczerze mówiąc wiele sobie obiecywałem po tej książce, ale całkowicie się na niej zawiodłem. Kiepska i przewidywalna akcja, sztampowi bohaterowie, słabe tłumaczenie. Za więcej książek o komisarzu Gauncie raczej się nie wezmę.

Ilona Lewandowska | 2012-10-16

Wybitna ta seria może nie jest, ale czyta się ją dobrze. Może zaciekawić i rozerwać nawet tych, którzy fanami świata Warhammera 40k nie są.

Damian Melniczuk | 2010-10-06

Książka ta to pierwszy tom przygód komisarza Gaunta i jego oddziału gwardii imperialnej. Czyta się szybko i przyjemnie. Książka głównie opowiada o bitwach, co będzie zapewne plusem dla fanów Warhammera 40k i minusem dla czytelników szukających głębokiego sci-fi.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21