Niezwykła rogatka

2001-01-01
Anna Wojtaszczyk
rogatka Milo podróż Kraina Oczekiwań

Okładka książki Wielka podróż małego Mila Jules Feiffer, Norton Juster
Wielka podróż ... Jules Feiffer, Nort...

Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Gdybym była książką André Letria, José Jorge Letria
Gdybym była ks... André Letria, José ...
Okładka książki Wojna André Letria, José Jorge Letria
Wojna André Letria, José ...

Na półkach: , , , , , ,

Zabawna, bardzo inspirowana dwoma tomami przygód Alicji w Krainie Czarów, opowieść o podróży pewnego chłopca poza granice własnej wyobraźni. Bogata w smaczne zabawy słowne (brawa dla polskiego tłumacza!) oraz rozważania logiczno-matematyczne historia przyniesie przyjemność lektury zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Zaskakująco świeża mimo wieku (powstała 60 lat temu),uzupełniona charakterystycznymi ilustracjami powieść wciąga i inspiruje do rozmyślań językowych oraz filozoficznych.

Dziesięcioletnia czytelniczka podpuszczona, żeby przeczytała początek i powiedziała czy jej się podoba, połknęła połowę tomu za jednym zamachem :)

Powieść drogi (przeznaczone dla starszego dzieciaka) - więc dużo się dzieje i zmienia. Jest misja do wykonania i trudności do pokonania.
Ale… JAK to jest napisane i PRZETŁUMACZONE!
Jaki język. Cały skarbiec słów - jakie bogactwo, jaka różnorodność!
Zabawa słowami, frazeologizmami fantastyczna.
Za zabawą stoi jednak myśl – o potrzebie uważności/ braku uważności i jego konsekwencjach.
Świetna rzecz.
Ale czy rzeczywiście tylko dla dzieci?

Ale… JAK to jest napisane i PRZETŁUMACZONE!
Jaki język. Cały skarbiec słów - jakie bogactwo, jaka różnorodność!
Zabawa słowami, frazeologizmami fantastyczna.
Za zabawą stoi jednak myśl – o potrzebie uważności/ braku uważności i jego...

Zdecydowałam się na subiektywną wysoką ocenę, ponieważ mam zaszczyt być pasjonatką języka polskiego oraz jestem ciocią nadzwyczaj kreatywnych i zwariowanych na punkcie książek dzieci.
Dla nas ta książka jest cudowna, śmiejemy się w głos ze… słów!

Dla nas ta książka jest cudowna, śmiejemy się w głos ze… słów!

"To, co zaczęło się na niby, stało się nieodparcie rzeczywiste."

Książka cudownie wypełniła wolny czas, od razu po kilku akapitach poczułam, że to coś zdecydowanie dla mnie, całkowicie w niej przepadłam. Skierowana do młodych czytelników, ale mnie jako dorosłą osobę zahipnotyzowała. Zaprowadziła do fantastycznych krain, z których każda charakteryzowała się czymś szczególnym, i chociaż mocno fikcyjne i istniejące tylko w bogatej wyobraźni, to jednak zadziwiająco znajdujące wiele stycznych z realnym życiem. Powieść genialnie pokazała różne elementy składające się na podróż życia, którą sami możemy kształtować. Chwytać ster marzeń i wiedzy, poszerzać horyzonty i granice, stać się kimś szczególnym dla siebie i świata, poczuć satysfakcjonujący wiatr w żaglach codzienności i szczególnych chwil.

Barwne przygody Mila, chłopca, który nie uznawał za zasadne wprawiać się w wytężaniu umysłu, mającego wrażenie, że wszystko jest stratą czasu, symbolizowały etapy dochodzenia do świadomości tego, kim chcielibyśmy stać się, jakim wartościom poddać się, jakich wewnętrznych wytycznych trzymać się. A to wszystko warto już zacząć od dzieciństwa, tak aby w dorosłość wkroczyć w dużym stopniu już ukształtowanym klejnotem. Milo otrzymuje bramkę do osobliwego świata, decyduje się przekroczyć ją, tak naprawdę nie wie, co go tam czeka, i to właśnie jest cudowne. Spodziewanka, Marazm, Leksykonia, Liczburg, Las Widoków, Ułuda, Rzeczywistość, Dolina Ciszy, Dolina Dźwięku, Wyspa wniosków, Niewiedza, Napowietrzny Zamek, Morze Wiedzy. Szeroki wachlarz frapujących postaci i groźnych demonów.

Powieść zawierała wiele cennych przekazów, nie sposób je wszystkie rozwinąć w spisywanych wrażeniach czytelniczych, może to i lepiej, niech każdy na swój sposób, posiłkując się zdobytym już doświadczeniem życiowym, je odkrywa. Przykładowo uświadomi sobie, że nie ma drogi aż tak niewłaściwej, żeby wiodła donikąd, nie opłaca się mieć sobie za złe popełnione błędy, jak wiele można osiągnąć przy odrobinie pomyślunku, ile traci się przez wyciąganie pochopnych wniosków, jak oddzielić sprawy ważne od nieważnych, czemu warto wszystkiemu dokładnie przyglądać się. I zestaw pytań dlaczego, warto ostrożnie dobierać słowa, spojrzenie na daną rzecz w ogromnym stopniu zależy od miejsca, z którego się patrzy, dźwięki mają znaczenie, czas na nikogo nie czeka, a liczby pomagają systematyzować to, co wiemy.

Zawartość merytoryczna publikacji na najwyższym poziomie, a oprawa narracyjna w niczym nie ustępowała. Zachwyciła mnie, z jednej strony prostota i przejrzystość stylu opowiadania, z drugiej głębia i wnikliwość nietuzinkowej zabawy językiem, wyrażeniami, słowami, znaczeniami. Powieść w zdumiewająco bogatej i przyjaznej formie prezentowała kwintesencję poznawania świata, zdobywania wiedzy i pasji czytania. A do tego wręcz kipiała atrakcyjnym humorem, wybijającym się intelektualnie, trafiającym do wysmakowanych odbiorców. Potwierdzała, że każdy może posiąść szczególną mądrość, warunkiem jest chęć zdobywania. Jakże odpowiadał mi scenariusz zdarzeń wypełniony absurdalnymi żartami i dialogami, w każdym zdaniu słowna perełka, drobny acz znaczący szczegół, chwytliwy i skojarzeniowy trop, prowadzący do kolejnego ciągu zrozumienia i docenienia kilku warstw znaczeniowych.

Ilość cytatów, które wypisałam podczas spotkania z książką imponująca, dzięki nim odświeżę wspomnień z lektury, wrócę do snutych interpretacji, podchwycę przypomnienia ważnych spraw. Intuicja podpowiadała mi, że z ogromną, jak nie szaleńczą, przyjemnością kolejny raz zagłębię się w książkę w pełnym wymiarze, jestem ciekawa, co jeszcze w niej odkryję. Przedstawicielka przygody czytelniczej, która zawsze ma coś w zanadrzu dla odbiorcy, w miarę jak on dojrzewa, zmienia się jego spojrzenie, czy będzie czytał w towarzystwie reprezentanta młodego pokolenia. Na koniec, ogromne brawa dla Michała Kłobukowskiego za wyborny przekład i podtrzymanie klimatu oryginału.

bookendorfina.pl

"To, co zaczęło się na niby, stało się nieodparcie rzeczywiste."

W taką przygodę to ja mogę z moją córką wyruszać zawsze i wszędzie. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Kropka miałyśmy możliwość przeczytać/zrecenzować książkę, która powinna być nie tylko dla dzieci/młodzieży, ale i dorosły znajdzie coś dla siebie.
Jeżeli masz dzieci to chyba nie ma nic gorszego jak słuchanie jak to młode pokolenie nudzi się i kiedy stanie się coś wspaniałego? Kto ma dzieci to pewnie nie raz to słyszał. Takim małym bohaterem jest Milo, który twierdzi, że wszędzie jest nudno i nikt/nic nie jest wstanie go zaciekawić. Hmm.. z jednej strony powiesz phi żadna rewelacja albo że w książce nie znajdziesz nic ciekawego, ale za chwilę przekonasz się, że jednak istnieje coś/ktoś/gdzieś które jest o wiele bardziej nietuzinkowe, magiczne, ciekawe.
Za sprawą tajemniczej paczki, którą Milo znajduje w szafie trafia do miejsca, w którym nic nie jest takie oczywiste a miejsce to, to Leksykonia w której poznaje niezwykłego psa o imieniu Taktyk. Jego imię ma swoją smutną historię i jak przeczytacie to zrozumiecie, że czasem dobór imion jest nietrafiony, a co za tym idzie? Ciiiiiii już nic nie piszę.
Podróżując dalej oboje nasi bohaterowie trafiają do Spodziewali, na Wyspę Wniosków, do Liczburga, Jarmark słów. Na tym jarmarku dowiadują się, że słowa hoduje się w sadach, ale nie będę rozpisywała się na ten temat, bo ciekawostek tam ich bez liku.
Cała ta historia, podróż Mila pokazuje chłopcu, że życie, szkoła nauka nie jest w cale taka nudna i dzięki przyjaciołom i ich wsparciu można zrobić wielkie rzeczy jak mniej więcej uratować córkę króla. Pełno słów, symboli, magii, ale miejsc magicznych w których każdego słowo ma swoje znaczenie.
Jest jeszcze pewne odkrycie, ale kochani z całego serca zapraszam do lektury. Pełno cudownych ilustracji, które pokazują daną chwile, przygodę.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Kropka. Zapraszam i bardzo jestem ciekawa waszej opinii na temat książki.

Jako fanka Rolada Dahla zachwyciłam się tą powieścią! Myślę, że wspaniale sprawdziłaby się jako lektura szkolna, bo mnóstwo w niej mądrości i wiedzy zaprawionej humorem. Mam nadzieję, że wpadnie w ręce nauczycieli , którzy będą z nią pracować na lekcjach i czerpać z niej garściami albo inaczej: będą ją smakować, bo pełna jest pysznych liter i słów!
Więcej na blogu:

Więcej na...

Jeśli masz dzieci zapewne nie raz usłyszeliście „Mamo/Tato nudzę się”.

I tak jest z Milem, głównym bohaterem powieści Nortona Juster „Wielka podróż małego Mila” od wydawnictwa Kropka. Sprzedana w ponad pięciu milionach egzemplarzy w ciągu sześćdziesięciu lat od pierwszego wydania.

Jeszcze mała dygresja, wiecie za co lubię książki od Kropki, za bardzo ciekawy format, niewielki, idealny do mniejszych dłoni młodych czytelników. Do tego twarda oprawa i cudowne okładki. Pamiętacie „ Lapis”, jeśli nie to poszukajcie u mnie recenzji, zachwycicie się okładką, jak i historią.

Ale wracając do Mila, wszystko go nudzi i nic nie interesuje. Wszystko jest stratą czasu, szczególnie szkoła. Kiedy był w szkole, chciał się z niej wyrwać, a gdy tylko mu się to udawało, natychmiast pragnął do niej wrócić. Milo uznał poszukiwanie wiedzy za największą stratę czasu, może dlatego nie polubiłam się z nim.

Klasyczna i ponadczasowa powieść przygodowa pełna absurdalnego humoru i przewrotnych gier słownych. Hmm, nie dla mnie. Było archaicznie, nie mogłam wejść w tą opowieść, może jednak jestem „za duża”, a do moich dzieci trafi historia Mila.

Pewnego dnia chłopiec po powrocie z nudnej szkoły znajduje przedziwną przesyłkę wraz z instrukcją użycia jej zawartości, decyduje się na to z nudów. Wtedy wszystko się zmienia, Milo trafia do Spodziewalni, na Wyspę Wniosków, do Liczburga (te nazwy są rewelacyjne, choć postaci, które tam poznaje, jak dla mnie dziwaczne). Podczas licznych przygód postanawia uratować córkę króla, a w międzyczasie dokonuje wielkiego odkrycia, że życie wcale nie jest nudne.

Jeśli masz dzieci zapewne nie raz usłyszeliście „Mamo/Tato nudzę się”.

Milo bez przerwy się nudzi, nic go nie interesuje i wszystko wydaje mu się stratą czasu, jest stetryczałym i skupionym na sobie dzieckiem.

Wszystko zmienia się gdy wyrusza w niesamowitą przygodę do miejsc baśniowych i fantastycznych, gdy poznaje coraz to bardziej wymyślne postaci, i odkrywa moc przyjaźni oraz bezinteresownej pomocy.

Milo uświadamia sobie, że życie wcale nie jest nudne i szkoda tracić czas na zamykanie się przed tym co ma nam do zaoferowania.

Fantastyka, przygoda, przyjaźń.

Zachęcamy do czytania i wysłuchania opinii młodego czytelnika:
www.wopisie.pl

Milo uświadamia sobie, że życie wcale...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Świetna książka w rewelacyjnym przekładzie. Doskonały, absurdalny humor. Jak dobrze, że na przesyconym rynku książki dziecięcej pojawiają się takie perełki!

• 100 książek Amazon
  • 7 i pół
  • PRZECZYTANE 2021
  • 100 young adult novels
  • Cztery 🐾 dla 👧👦
  • Wydane w 2000-2009

Dodaj cytat z książki Niezwykła rogatka