Jadeitowy Budda

Jadeitowy Budda
978-83-925895-0-1
historia
wasp113

Jadeitowy Budda jest powieścią historyczną napisaną przez naukowca - Rafała Krawczyka, profesora ekonomii i stosunków międzynarodowych w Institute ofCivic Space & Public Policy - polsko amerykańskim think tanku utworzonym z inicjatywy Georgetown University w Waszyngtonie oraz eksperta The Heritage Foundation. Powstała w tle jego wykładów w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie i równolegle do przygotowywanej do druku książki naukowej o cywilizacjach Azji. Jest to "powieść naukowo-dydaktyczna", przeplatająca wątek sensacyjny - międzynarodowego spisku dążącego do opanowania potężnych mocy tkwiących w podziemiach Lhasy - informacjami przybliżającymi Czytelnikowi człowieka Wschodu. Jej bohaterem jest buddyjski mnich, najbliższy współpracownik Thubtena Gyatso - XIII Dalajlamy (1875-1933), urodzony na rosyjskim Zabajkalu, twórca jego polityki zagranicznej zmierzającej do uzyskania przez Tybet niepodległości. Główni aktorzy powieści, to prawdziwe postacie historyczne, które autor wyposażył w wiedzę i emocje, pozwalające Czytelnikowi lepiej zrozumieć tło wielkiej międzynarodowej polityki, rozgrywającej się wokół tybetańskiego państwa mnichów. Autentyczna postać Aywana Dordże, vel Iwana Dordżijewa, została nieco odmłodzona (w rzeczywistości urodził się kilkanaście lat wcześniej) i sportretowana jako \'bliźniacza reinkarnacja\' Buddy Awalokiteśwary - \'Pana Łagodnie Spoglądającego w Dół\', opiekuna Tybetu, którego ucieleśnieniem - według lamaistów - jest każdy kolejny Dalajlama. Główny bohater, który wdział habit w dziewiątym roku życia, poddaje się dharmie - kosmicznemu prawu kosmosu, żądającemu od niego spłodzenia dziecka, potomka oczekiwanego by wyłonić boczną linię reinkarnacji Awalokiteśwary, która - zgodnie z przepowiednią pierwszego lamy Tybetu, Padmasambhawy - ma doprowadzić to tego, że " kiedy pofrunie ptak z metalu, a konie potoczą się na kołach, wtedy Tybetańczycy rozproszą się po świecie jak mrówki a nauka Buddy dotrze do najodleglejszych krajów". W realizacji przeznaczenia Czytelnik, wraz z bohaterem, zwiedzi połowę Azji, pozna ostatnich carów Rosji, znajdzie się w - nieistniejącym dzisiaj - mongolskim Karakorum, przez pustynne góry Sinkiangu i oazy Jedwabnego Szlaku dotrze do tajemniczego miasta na Dachu Świata, a potem - przez Pekin przełomu stuleci, do Szanghaju, Singapuru, Rangunu i indyjskiej Kalkuty. Spotka ostatnich cesarzy Chin, będzie uczestnikiem wojny rosyjsko-japońskiej 1905 roku, odwiedzi chińską operę i owionie go zapach kobiety Wschodu.

Juliana | 2015-07-26
Przeczytana: 2008 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kupiłam tę książkę i poprosiłam profesora o autograf.
Zapytał mnie:
- Co najbardziej podobało sie Pani w mojej książce?
- To jak pięknie pisze Pan o miłości.
Popatrzył na mnie chilę i uśmiechnął się, mówiąc:
- tak myślałem.
To podróż po krajach i religiach świata. Ale fragmenty o miłości dwojga ludzi są najcudowniejsze.

AZW | 2014-07-16
Kanfieta | 2014-01-07