Towarzyszki cesarskich śniadań

Die Frühstücksfrau des Kaisers vom Schicksal der Geliebten
978-83-7508-054-4
historyczna
Kara

Towarzyszki cesarskich śniadań to opowieść o roli kochanki w życiu rządzących światem władców. Relacjonuje największe romanse i historie miłosne ostatnich dwóch stuleci: dzieje młodziutkiej Mary Vetsery, która zginęła w Mayerlingu z rąk królewskiego kochanka... romanse cesarza Franciszka Józefa I, nieszczęśliwe życie hrabiny Cosel – kochanki Augusta II Mocnego, losy pięknej markizy de...

romanse cesarza Franciszka Józefa I, nieszczęśliwe życie hrabiny Cosel – kochanki Augusta II Mocnego, losy pięknej markizy de Pompadour, niepodzielnie władającej Francją i jej ówczesnym królem Ludwikiem XV. Kim były te kobiety? Jaką miały władzę? Jaką cenę zapłaciły za towarzyszenie wielkim tego świata podczas królewskich nocy i cesarskich śniadań? Jak zakończyły się wielkie romanse pasjonujące do dziś pisarzy, filmowców i historyków?
Polski czytelnik ze zdziwieniem przeczyta też o polskich wątkach w tragedii Mayerlingu, o polskich romansach Augusta II Mocnego widzianych oczami niemieckiego historyka, o roli Marii Leszczyńskiej, królowej Francji, w romansie jej męża, króla Ludwika XV ze słynną markizą de Pompadour.

Budząca największe emocje i zarazem najbardziej niewdzięczna rola kobiety: Rola kochanki!
Młode, piękne, bogate, pożądane, kochane- wszystkie były źródłem zazdrości, intryg, zawiści i uwielbienia. Wszystkie miały władzę, klejnoty, pałace i obiekt westchnień innych kobiet u swych stóp. Vandenberg w swoim przeglądzie największych romansów XVIII i XIX wieku opisuje nieznane fakty, odsłaniając starannie ukrywane, nierzadko wstydliwe, tajemnice kochających i kochanych.

"Towarzyszki cesarskich śniadań" to opowieść o roli kochanki w życiu rządzących światem władców. Relacjonuje największe romanse i historie miłosne ostatnich dwóch stuleci: dzieje młodziutkiej Mary Vetsery, która zginęła w Mayerlingu z rąk królewskiego kochanka, romanse cesarza Franciszka Józefa I, nieszczęśliwe życie hrabiny Cosel– kochanki Augusta II Mocnego, losy pięknej markizy de Pompadour, niepodzielnie władającej Francją i jej ówczesnym królem Ludwikiem XV. Kim były te kobiety? Jaką miały władzę? Jaką cenę...

ira | 2012-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Sympatyczne kompendium, rozrywka na kilka popołudni.
Biorąc pod uwagę fakt, że mam za sobą lekturę części pozycji z bibliografii, na podstawie której powstała ta książka, nie dowiedziałam się niczego nowego, tym niemniej spędziłam mile czas. :)

Rosalia_de_Castro | 2014-08-29
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Zupełnie inna od dotychczas czytanych przeze mnie książek tego autora. Są to historie romansów potężnych władców, ale także Goethego. Dużo cytatów ze źródeł - pamiętników, listów, więc pod tym kątem bardzo ciekawie.

Agnieszka | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Gdyby podzielić każdą historię na osobną książkę, myślę ze byłoby ciekawiej. A tak mam niedosyt, każda opowieść, mam wrażenie tylko liźnięta a można byłoby dorzucić wiele interesujących wątków pobocznych.

| 2012-05-27

Bardzo chciałbym przeczytać, niestety nie mogę jej nigdzie znaleźć

Natalia Wajer-Mindak | 2016-09-19
Nata_lena | 2016-03-27