Jak śmierć jest cicha

Wydawnictwo: Wielki Sen
śmierć, cicha
dona

Dziwne rzeczy dzieją się w Warszawie. Najpierw przez cały lipiec i sierpień panuje aura wręcz listopadowa a zaraz po tym ktoś morduje "Pięknego Lola", urkę doskonale znanego milicji. Modus operandi jest jednak mocno nietypowy. Ktoś zastrzelił faceta z broni palnej (konkretnie z pistoletu Ceska Zbrojovka, produkcji czechosłowackiej) w samym środku tłumu podróżnych, na jednym z peronów Dworca Głównego. Oficer prowadzący śledztwo, a nie jest to nikt inny jak "biały kapitan" czyli kapitan Szczęsny, na początku zakłada że są to porachunki pomiędzy dwoma grupami przestępczymi. Jednakże późniejsze wypadki zadają kłam tej wersji śledczej. Wydarza się kolejne morderstwo. Tym razem ofiarą jest handlarka z Bazaru Różyckiego, dla odmiany zastrzelona na Dworcu Wschodnim. Wkrótce potem podejrzany o tą podwójną zbrodnie zostaje aresztowany ale "biały kapitan" ma poważne wątpliwości czy zatrzymano właściwego człowieka. Niespodziewanie rabunek popełniony na inspektorze bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stara sprawa wykradzenia zwłok z praskiego prosektorium nadaje śledztwu zupełnie nowy bieg. Autorka jak w większości swoich książek przedstawia czytelnikom aktualne odkrycia i zdobycze kryminalistyki wykorzystywane w laboratorium kryminalistycznym. Jeszcze jednym plusem ksiązki jest bardzo niskie stężenie dydaktyki i propagandy ideologicznej w porównaniu do książek napisanych przez Kłodzińska w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Stan | 2016-08-20
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać