Jerzy Grotowski

Jerzy Grotowski
978-83-235-0736-9
grotowski, teatr
wuw

James Slowiak, amerykański reżyser, wykładowca uniwersytetu w Akron (Ohio). W latach 1983-1989 był asystentem Grotowskiego w programie "Dramat Obiektywny", realizowanym na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine oraz w Pontederze we Włoszech. Współzałożyciel Random Theatre Ensemble w St. Paul w Minnesocie (1978-1982) oraz New World Performance Laboratory (od 1989 roku). Prowadzi warsztaty teatralne i reżyseruje w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Jairo Cuesta, kolumbijski aktor i reżyser, w latach 1976-1986 współpracownik Grotowskiego w Teatrze Źródeł i programie "Dramat Obiektywny" w Polsce, Francji, Włoszech, Meksyku, Haiti i Stanach Zjednoczonych. Współzałożyciel New World Performance Laboratory. Wraz z Jamesem Slowiakiem prowadzi warsztaty Performance Ecology na całym świecie, w tym w Polsce. W latach 2001-2004 wraz ze stowarzyszeniem "Tratwa" zrealizowali w Olsztynie projekt Gildia.

"Spędziwszy dzieciństwo pod okupacją nazistowskich Niemiec, a dojrzewanie w mrocznych czasach stalinizmu, Grotowski już w młodości nauczył się wykorzystywać Ťsystemť tak, aby stwarzać sobie jak najlepsze warunki do pracy - możliwie bez pójścia na kompromis. Wiedział, że zdobycie popularności jest niezbędne dla osiągnięcia celów. Wiedział też, że rozgłos poza granicami kraju przyniósłby mu o wiele większe korzyści. Zdawał sobie jednak również sprawę z tego, że sława jest ulotna i niebezpiecznie byłoby dać się jej omamić. Dlatego, kiedy nadszedł właściwy moment, odwrócił się od niej. Przeszedł transformację".

fragment książki Jerzy Grotowski

Marziale | 2016-07-17