Na ramionach olbrzymów : życie i dzieło twórców współczesnej fizyki

Tłumaczenie: Jerzy Gronkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowo-Techniczne
Heisenberg probably slept here
83-204-2371-6
fizyka, biografie, esej

Drogi czytelniku, skoro sięgnąłeś po tę książkę, to zapewne zaintrygował Cię jej tytuł. Zapewniamy, że jej wnętrze jest jeszcze bardziej interesujące. Dobór wybitnych fizyków pozwolił Autorowi na zręczne włączenie popularnego wykładu współczesnej fizyki do historii fizyki napisanej przystępnie i lekko, ubarwionej licznymi anegdotami charakteryzującymi temperament i osobowość uczonych. We...

Drogi czytelniku,

We wstępie autor omawia poglądy starożytnych Greków, osiągnięcia Pitagorasa, Archimedesa i odkrycia Galileusza, Kopernika, Keplera. Dalej przedstawia główne pojęcia i najważniejsze wyniki mechaniki klasycznej (Newton), szczególnej i ogólnej teorii względności (Einstein), mechaniki kwantowej (Planck, Bohr i Heisenberg), elektrodynamiki kwantowej (Feynmann) oraz chromodynamiki kwantowej (Gell-Mann). W epilogu natomiast omawia najnowsze, choć nie zawsze do końca zaakceptowane koncepcje.

Wielką zaletą książki jest to, że równolegle z opisem osiągniętych wyników badań prezentuje procesy badawcze, które doprowadziły do wielkich przełomów w nauce. Historię nauki tworzą wprawdzie wielkie sukcesy, ale jej dzień powszedni to często pasmo dużych i małych porażek. Wiele miejsca poświęca autor ukazaniu kontaktów osobistych typu mistrz-uczeń, jak w przypadku Rutherforda i Bohra, oraz roli współzawodnictwa, którego najciekawszym chyba przykładem jest powstanie "Projektu Manhattan".

Gorąco polecamy tę książkę; nie ma podobnej na rynku księgarskim. Ponadto kunszt literacki Autora i Tłumacza sprawia, że czyta się ją jednym tchem.

[Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1999]

Piotr Sobota | 2014-11-22
Przeczytana: lipiec 2012

W tej książce tak jak ja poznasz podejście do fizyki, jakiego nie doświadczysz w szkole. Poznasz wielkich fizyków oraz ich historię w jaki sposób nimi zostali, jak żyli, a być może sam odkryjesz w sobie talent, lub zdążysz zaszczepić swoim dzieciom podejście do życia, które pozwoliło odkryć talent bohaterom książki. I nie chodzi tylko o fizykę, ale o życie w ogóle. To, co w szkole rzadko dobrze się kojarzy, w tej książce nabiera koloru i radości. Polecam!

malaw | 2015-07-09
Na półkach: 2015, Zagraniczne, Przeczytane