Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze

Wydawnictwo: Collegium Civitas
978-83-7436-172-9
Islandia, kultura, społeczeństwo, esej
popularnonaukowa
LesnyLudek

Antologia dotycząca problematyki islandzkiej. Składają się na nią eseje przedstawicieli różnych dyscyplin (historyka, geografa, socjologa, filologa. językoznawcy, muzykologa, folklorysty, literaturoznawcy). Powstaje dzięki nim krytyczny i względnie wyczerpujący obraz Islandii, podstaw jej kultury i warunków życia społecznego, wykraczający poza wiedzę potoczną czy informacje zawarte w przewodnikach turystycznych.

Karolina | 2014-07-07
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2014
Delur | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Dobry zbiór naukowych tekstów o jednym z najciekawszych krajów. Niektóre teksty są zbyt specjalistyczne (np. o muzyce fletowej i literaturze o muzyce fletowej, ekhm), reszta jest dobra lub znakomita. Brakuje mi bibliografii ze źródłami w języku polskim lub angielskim.

szimus | 2015-08-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Artykuły są tu na różnym poziomie, od mniej ciekawych, bardziej sterylnych jeśli chodzi o język naukowy po luźniej potraktowane naprawdę ciekawe tematy. Tak czy siak, dowiedziałem się z tej książki bardzo dużo o Islandii, więc warto przeczytać.

Hubert | 2011-06-15
Przeczytana: maj 2011

Fragmenty dot. np. muzyki islandzkiej nie uwzgledniaja muzyki wspolczesnej - Björk, czy Sigur Ros. Niektore rozdzialy to typowe doktorsko-profesorskie wywody kierowane do znawcow danej tematyki, badz srodowiska naukowego. Dlatego gwiazdka mniej.

Oklahoma | 2016-03-04
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 04 marca 2016

Pozycja obowiązkowa dla tych, których Islandia zainteresowała na tyle, by zechcieli choć trochę bliżej przyjrzeć się tej niesamowitej wyspie i jej mieszkańcom. Każdy szkic czytałam z przyjemnością i zainteresowaniem.
Jedynie szkic dotyczący muzyki pozostawił po sobie pewien niedosyt - autorka wykorzystała obszerny (zbyt obszerny, jak na mój gust) fragment dotyczący muzyki fletowej, przez co cały obraz muzyki islandzkiej finalnie został, w moim odczuciu, nieco zatarty.
Jednak poza tą jedną, niewielką "wpadką", książka z pewnością zasługuje na miano wartościowej i godnej polecenia.

PS. Notowanie chociażby pojedynczych słówek, tytułów książek, autorów itp., to świetna okazja do dodatkowego poszerzenia nabytej wiedzy, a także ciekawych odkryć - polecam :)

Ola | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016