Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze

Wydawnictwo: Collegium Civitas
978-83-7436-172-9
Islandia, kultura, społeczeństwo, esej
popularnonaukowa
LesnyLudek

Antologia dotycząca problematyki islandzkiej. Składają się na nią eseje przedstawicieli różnych dyscyplin (historyka, geografa, socjologa, filologa. językoznawcy, muzykologa, folklorysty, literaturoznawcy). Powstaje dzięki nim krytyczny i względnie wyczerpujący obraz Islandii, podstaw jej kultury i warunków życia społecznego, wykraczający poza wiedzę potoczną czy informacje zawarte w przewodnikach turystycznych.

Delur | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Dobry zbiór naukowych tekstów o jednym z najciekawszych krajów. Niektóre teksty są zbyt specjalistyczne (np. o muzyce fletowej i literaturze o muzyce fletowej, ekhm), reszta jest dobra lub znakomita. Brakuje mi bibliografii ze źródłami w języku polskim lub angielskim.

Karolina | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014
szimus | 2015-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Artykuły są tu na różnym poziomie, od mniej ciekawych, bardziej sterylnych jeśli chodzi o język naukowy po luźniej potraktowane naprawdę ciekawe tematy. Tak czy siak, dowiedziałem się z tej książki bardzo dużo o Islandii, więc warto przeczytać.

Oklahoma | 2016-03-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 04 marca 2016

Pozycja obowiązkowa dla tych, których Islandia zainteresowała na tyle, by zechcieli choć trochę bliżej przyjrzeć się tej niesamowitej wyspie i jej mieszkańcom. Każdy szkic czytałam z przyjemnością i zainteresowaniem.
Jedynie szkic dotyczący muzyki pozostawił po sobie pewien niedosyt - autorka wykorzystała obszerny (zbyt obszerny, jak na mój gust) fragment dotyczący muzyki fletowej, przez co cały obraz muzyki islandzkiej finalnie został, w moim odczuciu, nieco zatarty.
Jednak poza tą jedną, niewielką "wpadką", książka z pewnością zasługuje na miano wartościowej i godnej polecenia.

PS. Notowanie chociażby pojedynczych słówek, tytułów książek, autorów itp., to świetna okazja do dodatkowego poszerzenia nabytej wiedzy, a także ciekawych odkryć - polecam :)

el14 | 2017-02-20

Pozytywne wyróżnienie na tle pozycji o Islandii na rynku polskim. Trochę nierówne rozdziały (ale mnie zmęczyły inne niż poprzednich recenzentów), nie dające pełnego obrazu historii czy kultury, ale dające pole do stworzenia 2. tomu, na który ja czekam.

Hubert | 2011-06-15
Przeczytana: maj 2011

Fragmenty dot. np. muzyki islandzkiej nie uwzgledniaja muzyki wspolczesnej - Björk, czy Sigur Ros. Niektore rozdzialy to typowe doktorsko-profesorskie wywody kierowane do znawcow danej tematyki, badz srodowiska naukowego. Dlatego gwiazdka mniej.

Joanna | 2018-03-12
Przeczytana: 10 maja 2016