Poławiacze pereł

Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-063-8
kino
Malwina

Ta pięknie wydana i bogato ilustrowana książka jest rezultatem sukcesu, jaki odniosły rozmowy o filmach popularnego duetu krytyków - Zygmunta Kalużyńskiego i Tomasza Raczka. Wszystko zaczęło się w 1990 roku, gdy zaproponowali TVP 2 cykl "Perły z lamusa", w ktrórym znalazły się warte przypomnienia stare filmy, poprzedzone ich błyskotliwymi dialogami. Telewidzowie z entuzjazmem zaakceptowali...

Telewidzowie z entuzjazmem zaakceptowali niekonwencjonalne rozmowy a redakcja tygodnika "Wprost" namówiła Kałużyńskiego i Raczka, aby drukowali na jej łamach swoje dyskusje dotyczące - dla odmiany - filmów najnowszych. Na przestrzeni lat stworzyły one barwny i pełen polemicznej swady obraz kina końca XX wieku.
"Poławiacze pereł" to książka iskrząca się dowcipem, erudycją i złośliwością, ale przede wszystkim przepełniona miłością do kina. Spory autorów stały się tu wyjątkowo osobiste i pozbawione publicystycznego kamuflażu, tym bardziej, że obaj zdecydowali się po raz pierwszy także na rozmowę o własnych biografiach.

Marcin | 2015-04-03
Przeczytana: 2014 rok

Tak się właśnie powinno rozmawiać o filmach jak to czynili niegdyś Raczek i Kałużyński w programie "Perły z lamusa". Pamiętam, mały jeszcze byłem ale już śledziłem. "Poławiacze pereł" to nieustający dialog między tymi dwoma wokół X Muzy. Nie za prosto, ale też i nie za trudno, bez skomplikowanego żargonu, z ogromną pasją, zapałem i energią. Czasem wykraczając poza świat filmu. Genialne! Dowcipne i inteligentne, pozwalające mi spojrzeć głębiej na dzieła filmowe które myślałem że dobrze znam. Kałużyński zmarł w 2004 roku, a Raczek nie ma odpowiedniego partnera do intelektualnych dysput i sporów. Ciekaw jestem jak wyglądałyby ich rozmowy współcześnie, z obecną kinematografią. Trzeba przyznać że uzupełniali się świetnie. Zwłaszcza Kałużyński był niesamowitą osobowością i pasjonatem. Takiej miłości do kina już się chyba nie widuje.

inkaust | 2013-08-18
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Naprawdę lubię czytać ich rozmowy o filmach, gdzie to pan Raczek mówi bardziej profesjonalnie, technicznie, a pan Kałużyński bardziej pod katem swoim odczuć i emocji, sprzyja to wymianie często sprzecznych opinii. Przeczytałam już kilka książek autorstwa Tomasza Raczka i Zygmunta Kałużyńskiego i z przykrością stwierdziłam, że materiał w tych książkach się powtarza. Ta jednak jest jedną z tych najwcześniej wydanych, więc pominę ten fakt. Polecam wszystkim, którzy szukają dla siebie filmów do obejrzenia, naprawdę można coś znaleźć dla siebie. Jednak przestrzegam, bo często zdradzane są zakończenia filmów.

Mariola | 2016-10-30
apolinary | 2015-09-09