Bóg i kobieta. Historia przemocy, seksualizmu i religii

Tłumaczenie: Antoni Baniukiewicz
Wydawnictwo: Uraeus
Gott und Frau. Die Geschichte von Gewalt, Sexualitat und Religion
83-85732-25-X
Inne
kayutek

Baudler jest profesorem teologii, autorem znanych rozpraw z zakresu historii religii, teologii i pedagogiki. Książka ukazuje początki opartego na przemocy patriarchatu i skoncentrowane wokół pierwiastka męskiego wierzenia religijne w bożków, boginki i Boga. W tej historycznej podróży postępujemy śladami mitów, legend i symboli. Poznajemy drogi rozwoju kobiety i mężczyzny i mamy okazję zastanowić się nad możliwością zmiany w stosunkach między nimi.

Dariusz Karbowiak | 2014-05-13
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

"Człowiek to jedyna istota na Ziemi, która uważa, że istnieje Bóg ale zachowuje się tak jakby go nie było". Książkę "Bóg i kobieta. Historia przemocy, seksualizmu i religii" właśnie traktuje o takim podejściu człowieka do pojmowania religii. Autor w sposób przystępny przekazał aktualny stan wiedzy na temat genezy religii (wyd z 1995 roku). Kiedy człowiek zamienił się z zjadacza padliny w myśliwego, uznał że otrzymał tę władze od samego Boga. Dlatego też w religii tyle przemocy - głównie ofiar z ludzi, zwierząt itp. Ciekawie jest także przedstawiony zmieniający się stosunek do kobiety i seksualizmu.
Nawet współczesne chrześcijaństwo nie wyzbyło się dawnych archaicznych naleciałości dawnych religii tworząc swoisty synkretyzm. Dla zainteresowanych antropologią religii - polecam. Polecam także wszystkim innym tak wierzącym jak i nie wierzącym - gdyż książka niesie w ostatnich rozdziałach wiele wartości moralnych wartych przemyślenia i odniesienia się do rzeczywistego świat. Może nawet...

Należy zanzaczyć: to jest książka bardziej teologiczna, niż naukowa. Oczywiście, wiedziałam, po co sięgam, więc nie poczułam się zszokowana tokiem rozumowania autora, choć muszę przyznać, że wnioski, do których dochodzi są dla mnie, jako religioznawcy, niecodzienne. Niemniej jednak podoba mi się podbudowanie ich solidną wiedzą antropologiczną (Z drugiej strony, wyłapałam też jeden solidny błąd rzeczowy dotyczący Indii, mianowicie utożsamianie śudrów, najniższej warny, z niedotykalnymi, którzy są poza systemem warn). To teologia, ale teologia bardzo rzeczowa i nie uciekająca przed nauką. Szkoda, że protestancka i niewiele się w tym momencie moich badań przyda - ale mimo, iż wywody autora są dla mnie czasem dziwne, budzą mój szacunek.
Na pewno nie mogę polecić tej książki jako pracy poświęconej historii religii, bo autor nawet nie próbuje być neutralny światopoglądowo. Przypuszczam, że dla osób nakierowanych bardziej katolicko może okazać się równie dziwna, co dla mnie, choć z innych...

Kagemaru | 2015-10-12

Pani An-Nah sugeruje rzekomą protestanckość Baudlera.

Z oficjalnej notki na jednej z jego książek wynika, iż Baudler jest profesorem teologii katolickiej.

"Georg Baudler, Ph.D., born in 1936, is professor emeritus for Catholic theology and religious didactics at the Rheinisch-Westfälisch Technical University (RWTH) in Aachen, Germany."

Takoż jest i w niemieckiej wikipedii.

Klara | 2016-11-07
Andrzej | 2016-10-03