Jak Hitler mógł wygrać wojnę

Wydawnictwo: Amber
historyczna

Przez pierwsze siedem lat swoich dyktatorskich rządów Adolf Hitler unikał silniejszych od siebie, uderzał w słabe punkty i osiągał tak oszałamiające sukcesy, że stanął w obliczu zwycięstwa. Ale po roku 1940 zrezygnował z kursu, który mógłby go doprowadzić do tego ostatecznego triumfu. Dlaczego niemieckie dywizje pancerne spychające w 1940 roku brytyjskie siły do morza zatrzymały się, pozwalając Anglikom na ewakuację w Dunkiercea Dlaczego mając szansę na odcięcie radzieckich dostaw ropy, Hitler uparł się, żeby podzielić swoją armię, co doprowadziło do klęski pod Stalingradema Dlaczego w 1944 roku Niemcy nie skoncentrowali swojej ogromnej siły na jedynym odcinku wybrzeża, na którym alianci mogli dokonać lądowania, by rozpocząć inwazję w Europieaa Skąd te i inne fatalne decyzje Führeraa Bevin Alexander ujawnia, jakie znaczenie dla działań militarnych Niemiec miała osobowość Hitlera, paranoja, która wzięła górę nad jego polityczną przenikliwością. Odpowiada na pytanie, jak doszło do tego, że Niemcy nie wygrały II wojny światowej, i pokazuje, jak mało brakowało, by alianci ponieśli klęskę.

maszynistaGrot | 2015-11-18

Przyznam, że niezbyt przychylam się do toku myślowego autora książki, który uważa że Hitler powinien unikać silnych przeciwników, gdyż dopóki atakował słabsze państwa to odnosił sukcesy. Przecież jemu chodziło o panowanie nad światem, więc prędzej czy później musiał i zmierzyć się z najpotężniejszymi rywalami. Miał niby naiwnie czekać aż same go zaatakują? I tak początkowo wyprzedził uderzenie Stalina atakując Związek Radziecki. Mimo ostatecznej porażki przecież początkowo spore sukcesy odnosił na froncie wschodnim. Gdyby tylko pokornie czekał nawet tego by nie było...

Zresztą sam tytuł książki myślę, że jest nietrafny. Hitler ze swoją bzdurną ideologią, zbrodniami, komorami gazowymi itp. nie mógł wygrać wojny. Obojętnie od ilości sukcesów prędzej czy później w podbitych krajach wybuchałyby powstania, ruch oporu itd. A może by i w samych Niemczech znaleźli się patrioci co by Adolfa wcześniej zlikwidowali dostrzegający to nazistowskie szaleństwo.

Jacek | 2010-11-23

Pozycja interesująca. Autor przeprowadza ciekawą analizę błędów popełnionych przez Hitlera i roztacza przed czytelnikiem szereg potencjalnych scenariuszy- co by było, gdyby do błędnych posunięć nie doszło. Odejmuję jednak dwie gwiazdki za dosyć naiwny i infantylny język (być może to wina tłumacza, nie wiem) oraz za kilka błędów rzeczowych i przekłamań. Nie mniej jednak, warto sięgnąć po tę pozycję, choćby po to aby poznać alternatywny rozwój wydarzeń. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak niewiele brakowało abyśmy dzisiaj rozmawiali po niemiecku ;)

jarek7722 | 2016-09-12
l_maciarewski | 2015-12-03