Generał brygady Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz (1894-1985)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
wuw

Jest to pierwsza pełna biografia gen. Boruty-Spiechowicza. Pisząc biografię generała Boruty-Spiechowicza, autor kierował się przede wszystkim chęcią wydobycia z cienia człowieka, który mimo bezsprzecznych zasług i osiągnięć, niesłusznie stawiany był do "drugiego szeregu". To z kolei groziło tym, że w stosunkowo krótkim czasie mógł zostać skazany na zapomnienie. Faktycznie, mało kto dziś...

Jest to pierwsza pełna biografia gen. Boruty-Spiechowicza.
Pisząc biografię generała Boruty-Spiechowicza, autor kierował się przede wszystkim chęcią wydobycia z cienia człowieka, który mimo bezsprzecznych zasług i osiągnięć, niesłusznie stawiany był do "drugiego szeregu". To z kolei groziło tym, że w stosunkowo krótkim czasie mógł zostać skazany na zapomnienie. Faktycznie, mało kto dziś kojarzy jego nazwisko z okresem formowania Armii Polskiej w ZSSR w 1941 r. bądź ze strukturami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z reguły bowiem wymienia się generałów tej miary co Władysław Anders, Stanisław Maczek, Stanisław Kopański lub Zygmunt Bohusz-Szyszko.

Dorota_Dega | 2017-02-01
gryzka | 2014-10-26