Święty płomień

Holy Fire
83-87968-48-X
Święty, płomień
dona

Zbliża się koniec XXI wieku. Rządzony przez gerontokratów świat pogrążył się w stagnacji - konserwatywni staruszkowie poświęcają więcej uwagi swemu zdrowiu, niż przyszłości gatunku ludzkiego. Medycyna jest najważniejszą gałęzią przemysłu, najlepszą lokatą kapitału, nadzieją na nieśmiertelność. Lekarze czynią cuda: tworzą mówiące psy, przedłużają życie, potrafią wyleczyć prawie każdą chorobę. Główna bohaterka, dziewięćdziesięcioczteroletnia kobieta, przechodzi eksperymentalną kurację odmładzającą, która na zawsze odmieni jej życie.

betulek | 2016-11-09

Świetna, bardzo mi się podobała. Niebanalna, futurystyczna, zaskakująca, czasem śmieszna, znacznie częściej skłaniająca do przemyśleń. W świecie, gdzie ludziom dostępne są sposoby na uniknięcie śmierci dzięki przeróżnym procedurom medycznym umiera właściwie tylko ten, kto podjął taką decyzję. Główna bohaterka, Mia, też przygotowuje się do skomplikowanej procedury kompleksowego odmłodzenia, poddaje się jej i.... urywa się ze smyczy. Miała pozostawać pod kontrolą ośrodka medycznego, tymczasem wyruszyła w podróż po świecie. Poznaje nowych ludzi, całkiem nowe środowiska, jest młoda, piękna, zmienia imię i utrzymuje swoją przeszłość w tajemnicy. O blaskach i cieniach tego rozwiązania poczytajcie sami, szczerze polecam.

Marcin | 2014-09-22

Pomysł świata we wstępnym zarysie rewelacyjny. Skrzyżowanie trochę cyber neuropunka z światem utopijnym. Prawie udane małżeństwo. Piszę prawie ponieważ świat jest zarysowany lekką kreską, grubą natomiast jest rysowana główna bohaterka. Niestety, czytanie jej przygód jest hmm... po prostu nudne. Główne motto kierujące postacią można by zawrzeć w słowach "nie mam planu na życie". Autor chyba chciał ukazać coś podobnego do francuskiej bohemy, w świecie przyszłości ale wyszło to średnio. Bohaterka co chwilę jest "wyjmowana" z jednej grupy ludzi i "wkładana" do innej. Tylko w zasadzie po co? Nie przyświeca temu w sumie żaden cel.
Ciekawie zarysowany wątek rozdwojenia jaźni po zabiegu odmładzania został pokazany kilka razy na chyba kilkaset stron, a szkoda bo byłby to ciekawy element.
Ogólnie rzecz biorąc ciekawy świat, nieciekawa bohaterka, nie wykorzystany potencjał.
Wielka szkoda. Uczciwie stwierdzam, że można sobie tą pozycję darować.

charlotte | 2011-03-16
Przeczytana: 16 marca 2011

Oto przykład niewykorzystanego potencjału. Pomysł na kreację świata naprawdę niezły - osłabiona ludzkość po kilku epidemiach walczy o przetrwanie. Konieczna jest wzmożona opieka medyczna, dążąca do kontrolowania każdego aspektu życia. I tak człowiek stał się niewolnikiem dbania o zdrowie, o urodę, o przedłużanie życia. Biznes medyczny kwitł, a ludzie stawali się coraz bardziej zagubieni w świecie zdominowanym przez cielesność. Główna bohaterka, Mia-Maja, po udanym zabiegu odmładzania, mając ponad 90 lat dostała od lekarzy ciało 20-latki. Czytelnik obserwuje jej odyseję w poszukiwaniu własnego ja. Podróż po Europie, poznawanie różnych ludzi i subkultur pomaga jej w zrozumieniu siebie i świata.
Niestety mimo tak zachęcającej fabuły mnie całokształt znużył. Może bohaterowie zbyt mało wyraziści, może akcja zbyt powolna... To po prostu dobre, rzetelne SF, ale bez szczególnego polotu.

I na koniec wielki minus dla wydawnictwa MAG - czytanie tej powieści w ich wydaniu fizycznie bolało....

rauguk | 2013-04-09

dla mnie świetna