Czas jest najprostszą rzeczą

Wydawnictwo: Amber
Time is the Simplest Thing
czas, jest, najprostszą, rzeczą
dona

Najpierw w świetle reflektorów spostrzegli tuż nad szosą niezwykły ruch. Po chwili, na tle rozjaśnionego blaskiem księżyca nieba rozpoznali lecące postacie ludzkie. Właściwie nie leciały, bo nie miały skrzydeł, lecz unosiły się w powietrzu, poruszając z lekkością i gracją, jaką mają tylko ptaki. Na pierwszy rzut oka sprawiały wrażenie stada ciem ciągnących do światła lub jakichś drapieżnych nocnych ptaków, które nagle spadają z nieba na ziemię. Po chwili jednak, gdy minęło osłupienie i górę wziął rozsądek, Blaine domyślił się, kim są owe postacie. Byli to lewitujący ludzie.

astaldohil | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Kolejna - po "Pierścieniu wokół Słońca" - lektura prozy Simaka utwierdziła mnie w przekonaniu, że fanem jego twórczości nie zostanę. Uwielbiam klasyczną science-fiction z okresu, w którym tworzył pisarz, ale stawiam jej rozrywkowe, bardziej przygodowe wydanie, ponad zaangażowaną społecznie i roztrząsającą problemy natury filozoficzno-polityczno-socjologiczną fantastykę, jaką prezentuje w swojej twórczości Clifford D. Simak.

Fabuła stanowi tu jedynie pretekst a jej powolny progres występuje w przerwach pomiędzy ciągnącymi się w nieskończoność dysputami pomiędzy drugoplanowymi postaciami a snującym się bez większego celu protagonistą. Jednym z głównych problemów tej powieści wydają mi się dialogi. Nie żeby były one pozbawione sensu, ale sęk w tym, że postaci nie rozmawiają - one formułują tezy, wygłaszają opinie, manifestują poglądy. Sam główny bohater często "bije się z myślami", podchodząc z różnych stron do zaprzątających jego umysł problemów. Najgorsze jednak jest to, że autor...

kerio84 | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 12 marca 2014

Całkiem dobra lektura S-F, ciekawe spojrzenie na zagadnienia spotkania z obcymi cywilizacjami - choć może jeszcze zbyt mało tego typu literatury przeczytałam i dlatego to właśnie ujęcie wydaje mi się ciekawe. W każdym razie całkiem przyjemnie mi się książeczkę czytało (słuchało).

Ścibór | 2015-05-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka z ciekawym pomysłem, sama fabuła momentami naiwna, ale to właśnie ten pomysł i sposób pisania czyni ją wartą przeczytania. Klasyka SF.

Tajrun | 2016-01-05
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Dość oryginalna wizja przyszłości, gdzie badanie innych planet umożliwiła człowiekowi nie nauka lecz wyszydzane przez uczonych zdolności paranormalne. Pomysłem który najbardziej mi się spodobał była istota, którą główny bohater spotkał w trakcie badania jednej z odległych planet. Jednak nie zgadzam się z autorem w dwóch kwestiach:
Po pierwsze stwierdzenie, że podróż na inne planety jest dla człowieka niemożliwa bez pomocy zdolności paranormalnych. Nauka ciągle czyni nowe postępy z historii wiemy, że wiele rzeczy uważanych przez naszych przodków za niemożliwe stanowi naszą codzienność. Tak kategoryczne stwierdzenie niemożności podroży kosmicznej za pomocą techniki nie podoba mi się. No chyba, że autor nie miał namyśli rzeczywistej niemożności lecz przekonanie o niej panujące w mentalności ludzi spowodowane dziesiątkami lat bezowocnych prób. W takim przypadku wszystko w porządku.
Po drugie nie podoba mi się niezbyt szczegółowo przedstawiona koncepcja natury czasu. Oczywiście nikt nie...

Ergo_sum | 2015-08-09
Przeczytana: 1986 rok

Znakomita! Każdy mający się za fana SF powinien ja przeczytać. Kropka.

mieslaw | 2010-10-17
Przeczytana: 15 października 2010

Wracam do niej po 20-tu latach. Zobaczę czy wytrzymała próbę czasu.

bribrobrej | 2017-01-31
Halistra | 2017-01-26