Jeśli z Faustem ci się nie uda

Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Cykl: Milenijny konkurs (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
If at Faust You Don't Succeed
dona

Demon Mefistofeles uczestniczy w nowym współzawodnictwie z archaniołem Michałem, ludzkość zaś reprezentuje doktor Johann Faust, znakomity alchemik, filozof i nieznośny zarozumialec. Arcydemon Mefistofeles wprowadza przez pomyłkę na arenę zdarzeń rzezimieszka zwanego Mackie Maczuga, biorąc go za uczonego Fausta. Demon Azzie Elbub niezadowolony z tego, że to nie jemu przypadł zaszczyt reprezentowania Sił Ciemności, bierze sprawy w swoje szpony. W wielkim boju przeciwko siłom Dobra i Zła uczestniczy też przewoźnik zmarłych Charon, feministka Helena Trojańska oraz całe rzesze innych istot- aktorów w diabolicznej komedii o życiu, śmierci, niebie, piekle i... nieśmiertelnej biurokracji.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MatiOti | 2015-07-19
Przeczytana: lipiec 2015

W pracowni Fausta pojawia się Mefistofeles i rozpoczyna kuszenie Uczonego, który mimo początkowych oporów, w końcu przystaje na zaoferowane obietnice.. Brzmi znajomo? Ale wyobraźmy sobie, że wszystko poszło nie tak: w laboratorium, pod nieobecność gospodarza, znajduje się akurat drobny złodziejaszek o wdzięcznej ksywce Mackie Maczuga, który przyłapany na gorącym uczynku postanawia nie wyprowadzać demona z błędu i podszywając się pod Fausta ugrać jak najwięcej dla siebie..

"Jeśli z Faustem ci się nie uda" jest kontynuacją innej powieści Rogera Zelazny'ego i Roberta Sheckleya pt.: "Przynieście mi głowę księcia". Kontynuacja ta jest dosyć luźna, bo oto znów nadszedł czas Zawodów Milenijnych pomiędzy Dobrem i Złem, ale tym razem reprezentantami obu stron zostają Mefistofeles i Michał Archanioł. Nasi starzy znajomi: Azzie, Babriel i Ylith są teraz postaciami drugoplanowymi, ale bez obaw - pojawiają się.

Dodatkowo tym razem w zmaganiach, jako reprezentant ludzkości, kluczową rolę ma...

DagmaraF | 2012-10-19
Przeczytana: 19 października 2012

Jest to decydowanie lepsza książka od ,,Przynieście mi głowę księcia". Wszystkie wątki są zgrabniej poprowadzone, a choć sama historia wydaje się bzdurna, czyta się ją bardzo przyjemnie. Bawią też nawiązania do kultury. Ogromny plus za doskonałe zakończenie.

voyager1975 | 2011-07-22

dobra