Zielony Mars

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Trylogia marsjańska (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Green Mars
science fiction, Mars, kosmos
dona

Kontynuacja 3-tomowego cyklu o kolonizacji Czerwonej Planety. W pierwszej części, zatytułowanej Czerwony Mars, autor przedstawił technologiczne aspekty ogromnego przedsięwzięcia i jego implikacje społeczne. Bohaterowie drugiej części cyklu przystępują do terraformowania planety. Minęło całe pokolenie, od kiedy pierwsi osadnicy pojawili się na Marsie. Teraz próbują przeobrazić w zielony raj czerwoną, kamienną pustynię. Od tej chwili, niczym za sprawą jakiegoś sekretnego impulsu, wszechogarniająca zielona siła mknęła jak błyskawica i wkrótce cały Mars pulsował już od viriditas. Trzecia część trylogii to Błękitny Mars.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1998

aredhela | 2014-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W drugim tomie trylogii coraz bardziej uwidacznia się konflikt pomiędzy różnymi wizjami Marsa prezentowanymi przez poszczególnych pierwszych osadników oraz rodowitych Marsjan. Całość jest obficie przepleciona szczegółami dotyczącymi technologii, klimatologii, geologii, hydrologii itp. Ogólnie ten tom oceniam jako ciekawszy od pierwszego, ponieważ postacie są już lepiej zarysowane, przeskoki akcji nieco szybsze i po prostu mniej jest teorii i opisów. A międzyplanetarna walka o Marsa trwa...

Gracjan Triglav | 2015-02-20
Przeczytana: 11 lutego 2015

Książka rozpoczyna się w sposób magiczny, potem ta aura niesamowitości się nieco rozmywa, ale i tak rozmach wizji działa na wyobraźnię. Wielopłaszczyznowe ujęcie tematu urealnia wizję autora, choć jak się zdaje nauka jeszcze długo nie będzie na tym etapie by słowo stało się ciałem. Miejscami tekst przyswaja się ciężko, ale jest tak interesująco, że człowiek wręcz zmusza się by odłożyć książkę i zając codziennymi sprawami. Język niestety nie jest najpiękniejszy, sporo można by poprawić aby zdania były bardziej harmonijne. Wydaje mi się że ten mankament związany jest z procesem tłumaczenia. Niemniej sama wizja urzeka.
Styl Robinsona jest niekiedy zbyt monotonny, Feliks W. Kres kiedyś pisał o tym jak konstruować sugestywne zdania i trzymające w napięciu czytelnika, umiejętnie snuć narracje. Obawiam się że podstawiwszy mu do oceny fragment Zielonego Marsa w pdf-ie czy rtf-ie, nie można by było liczyć na przychylne słowa.
Kim Stanley Robinson niekiedy przynudza, robi to z rozmysłem i...

Filip | 2015-05-27
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Druga część "Marsjańskiej Trylogii" to udana kontynuacja losów pierwszej setki kolonistów. Akcja jakby trochę żywsza w porównaniu do pierwszej części cyklu. Ale dalej jesteśmy "katowani" licznymi opisami krajobrazów, szczegółów technicznych, przyrodniczych, psychologicznych, opisów bohaterów itd.. Kto przeczytał już pierwszą część cyklu wie czego się spodziewać również po tej części. Ogólnie książka trzyma równie wysoki poziom co tom pierwszy, mimo to tą część przeczytałem zdecydowanie szybciej. Możliwe, że to zasługo nieco większego tempa. W każdym razie polecam tym co już mają za sobą Czerwonego Marsa a innych odsyłam właśnie do pierwszej części cyklu.

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Ciągle dobre, jednak w miejsce odważnych pomysłów i eksperymentów socjologicznych wchodzą elementy jak z opery mydlanej i nieprzekonujące sceny dramatyczne.
Przy tym wszystkim znośna kontynuacja pierwszego tomu.

hoek | 2016-05-23
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Mimo, że pierwsza część przypadła mi do gustu tak średnio to chciałem po jakimś czasie dowiedzieć się co dalej. Teraz wiem i stwierdzam, że pierwsza część była lepsza :) Nie wiem co mnie czeka w 3 części. Ale jak to mam w tej serii muszę dać sobie na to trochę czasu.

Kacper Kieć | 2015-02-14

Na tej części zaprzestałem czytania trylogii. Po prostu mnie znudziła. Dużo wspomnień, często bezsensownych opisów i dłużyn. Mimo szczerych chęci nie dotrwałem do końca tej mydlanej opery.

Megsss | 2013-08-30

Drugie podejście do tej książki skończyło się fiaskiem, mniej więcej w tym samym miejscu przerwałam i już do lektury nie wróciłam. Może kiedyś..

Damian | 2016-08-08
Na półkach: 2016, Przeczytane