Błękitny Mars

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Trylogia marsjańska (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Blue Mars
science fiction, Mars, kosmos
dona

Błękitny Mars kończy jedną z najwspanialszych sag science fiction, jakie kiedykolwiek napisano; stanowi trzecią część trylogii, wydaną po oklaskiwanym przez krytyków Czerwonym Marsie, który otrzymał Nebulę dla najlepszej powieści oraz Zielonym Marsie, zwycięzcy Nagrody Hugo w tej samej kategorii. Mars zatracił już charakterystyczną czerwoną barwę, teraz dominuje roślinna zieleń i błękit mórz. Ludziom żyłoby się wspaniale, gdyby nie gwałtowny napływ Ziemian. Przerażeni falą imigracji tubylcy mają do wyboru pustoszącą eksplozję populacyjną albo międzyplanetarną wojnę.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1998

aredhela | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Dobre zakończenie trylogii. Dopiero podczas czytania tej właśnie książki dotarło do mnie, jak bardzo złożoną całością była cała saga marsjańska i jak znaczące były tytuły kolejnych części, zarówno pod względem stopnia terraformowania, jak i tworzenia się nowej społeczności. Na pewno nie czyta się jej jednym tchem, akcji jest tam w zasadzie bardzo mało, mnóstwo w niej opisów przemyśleń głównych bohaterów oraz samego Marsa. To ostatnie sprawiało, że nagle człowiek znajdował się w zupełnie innym świecie.
Polecam, choć niełatwa to była dla mnie lektura :)

Ajza | 2013-04-18

jedna z najnudniejszych książek o kolonizacji Marsa, jaką czytałam...

proder | 2013-04-09
Przeczytana: 2005 rok

Jak już ktoś przeczytał Czerwonego i Zielonego Marsa to przeczyta i Błękitnego z lekkim sentymentem.

Filip | 2015-07-14
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Ostatnia część trylogii marsjańskiej to w miarę dobre zakończenie całego cyklu. Nie będę tu zdradzać fabuły jednak samo zakończenie książki dość słabe, sprawia wrażenie jakby autor nie miał pomysłu na dokończenie cyklu. Pozostawiło to we mnie pewien niedosyt i poczucie, że pozostało wiele niedomówień a cały cykl prosi się o jakieś bardziej "epickie"? zakończenie. Przed przystąpieniem do czytania należy uzbroić się w dwie dodatkowe dawki cierpliwości ponieważ ilość niekończących się opisów i przemyśleń może przytłoczyć lub zanudzić na śmierć co mniej wytrwałych. Sprawy nie upraszcza niewielka ilość akcji w tym tomie. Ogólnie cieszę się, że mogłem zapoznać się z całym cyklem, jednak po zakończeniu oczekiwałem czegoś więcej.

Michał | 2012-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2012

Bardzo dobre zakończenie serii, chociaż końcówka mocno "wyciskana" i robiona na siłę.

s7heaven | 2011-01-22
Przeczytana: 13 lipca 2004