Machina do zabijania. XIV legion nerona

Tłumaczenie: Paweł Dobrosielski
Wydawnictwo: Bellona
Nero's Killing Machine : The True Story of Rome's Remarkable 14th Legion
historyczna

XIV legion Gemina Martia Victrix był najsłynniejszą jednostką wojskową wczesnego cesarstwa rzymskiego. Kolejna książka Stephena Dando-Collinsa jest trzymającą w napięciu historią legionu, pokazaną oczami samych żołnierzy. Dzięki temu dowiadujemy się o stosowanej przez nich taktyce, prowadzonych kampaniach i rozgrywanych bitwach, poznając w ten sposób realia wojny w czasach antycznych. Autor...

Autor ma za sobą trzydzieści dwa lata drobiazgowych badań nad wojskowością rzymską, których owocem jest fascynujący obraz codziennego życia legionistów. Opowieść o XIV legionie zaczyna się w 54 r. p.n.e., kiedy to wchodził on w skład armii dowodzonej przez Juliusza Cezara. Wpadł w pułapkę i został całkowicie zniszczony.

Sensej | 2017-03-23

Mam ogromne wątpliwości jak ocenić książkę tego amerykańskiego autora. Jak wiele jego podobnych prac nie ma przypisów przez co ciężko zweryfikować posiadaną przez niego wiedzę źródłową i pozaźródłową. NA domiar złego a może dobrego(?) (zależy w jakich kategoriach go ująć?) została napisana jak powieść historyczna (barwny powieściopisarski język, styl autora, dialogi, brak przypisów etc.). Tak też się ją czyta, co może wywoływać uśmiech lub zgrzyt u czytelnika. Ja osobiście odbieram każdą książkę Dando-Collinsa jako powieść wojenną osadzoną w czasach rzymskich. Jeśli spojrzeć na "Machina do zabijania (...) w kategorii książka z gatunku beletrystyki wojennej osadzonej w realiach starożytności to jest to pozycja znakomita i zasługuje na 10 gwiazdek (chociaż w moim odczuciu i w tej kategorii są od niej lepsze książki jak np. "Aleksander" K. Bunsch; "Pamiętniki Hadriana" M. Yourcenar czy "Dziewiąty legion" R. Sutcliff), lecz jeśli w kategorii naukowa książka historyczna to pozycja ta...

Cotta | 2013-02-26
Przeczytana: 2011 rok

Od tej pozycji zacząłem czytać Stephen'a. Rewelacyjna lektura dla pasjonatów historii wojskowości starożytnego Rzymu. Świetnie napisana, czyta się jak powieść historyczną. Gorąco polecam.

Szakal | 2017-06-05
rasilio | 2015-03-14