Gateway. Kroniki Heechów

Wydawnictwo: Solaris
The annals of Heechee
Gateway, Kroniki, Heechów
dona

Na Gateway odbywa się wielkie przyjęcie z okazji setnej rocznicy odkrycia asteroidu. Przybywają na nie tłumy weteranów walki o podój kosmosu przy użyciu technologii Heechów. Obecny jest też Robin Broadhead, który, choć od dawna istnieje wyłącznie w formie zapisanej maszynowo inteligencji, to nadal wykorzystuje każdą okazję, by pociągać za sznurki galaktycznej polityki.

astaldohil | 2012-10-22
Przeczytana: 22 października 2012

Nieco rozczarowujące zakończenie serii, zwłaszcza w pierwszej, nazbyt rozwleczonej, pierwszej połowie. Po raz kolejny Pohl wprowadza postaci, obdarowuje je obszernym, rozpisanym na wiele stron dossier, by potem wykorzystać ich w marginalnych - choć z wyjątkami - wątkach, a w każdym bądź razie wątkach, które znajdują nazbyt szybkie, niewspółmierne do żmudnego ich rozwijania i, rzekłbym, wymagające od czytelnika, pewnej dozy naiwności, rozwiązania.

Druga połowa zdecydowanie lepsza. Autor konsekwentnie - co wynika z tego, jak prowadził wątki sztucznych a.k.a. "mechanicznych" inteligencji w tomach poprzednich - skupił się na nieco "matriksowym" rozwiązaniu opowieści, i przyznam, że przypadło mi to do gustu. Oczywiście, pozostawił masę furtek i niedopowiedzeń, co może trochę irytować, ale mi akurat absolutnie nie przeszkadzało.

Podsumowując: bardzo dobry cykl science-fiction. Pohl to zdecydowanie jeden z tych pisarzy, którzy musieli odcisnąć swoje piętno na autorach tego nurtu. Czuć...

Hattu | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Niestety kolejne rozczarowanie! Znowu obniżka lotów. Najpierw świetna pierwsza część, potem słabiutka druga, poprawa w trzeciej, ale teraz znów porażka. Książka robi wrażenie jakby autor bardziej skupił się na sobie i swoich skłonnościach do dydaktyzmu niż na przekazie dla czytelników. NIE POLECAM!!!

maap | 2016-11-17
Przeczytana: 10 maja 2014